Auksjon 45

Torsdag 14. desember 2006 kl. 18.00 i Tollbugt. 31.

Bøkene står ikke i oppført alfabetisk rekkefølge. Prisene er estimater.

1. ADRESSE   til 'Herr Teaterchef Anton Heiberg, Friluftsteatret, Bygdö'. Oslo, august, 1925. Folio. 2 håndtegnede/påskrevne sider. Trådbundet i ryggen i et helskinnbd. med teatersjefens initialer i gull på fordekkelen. Noen pletter/skrapEr på skinnet.

Underskrevet av ca. 50 skuespillere/representanter for teatret. Her finner vi navn som Bokken Lasson, David Knudsen, Maja Flagstad og Edvard Drabløs. Morsom Oslo-historie. 1500,-

2. ANDERSEN, MAGNUS: Sjægten Oceans Reise paa Atlanterhavet Sommeren 1886 samt nogle Ord om Skibsbaades Udstyr. Med 2 Portræter og 10 andre Illustrationer. Kristiania 1887. (2 blanke) + (6) + 93 + (3)  s. 2 foldede pl. Orig. dekorert kartonert bd. med helt gullsnitt. Liten plett på verso av 1 pl., ellers et meget fint, nær perfekt eks. 1300,-

3. ANDRESEN, K. N: Om Affskaffelse af Brændevinets Brug som Drik eller Afholdsreformen og Midlerne til denne Redforms Gjennemførelse. En Haandbog nærmere bestemt for Stiftere og Bestyrrere af Afholdsforeninge. Af... Christiania 1846. (4) + 308  s. Samt. skinnryggbd. uten ryggtittel. Deler av papir-lapppå/ved ryggen. To tall på ryggen. Noe skrift på forsats. 1000,-

4. (ANKER, NINI ROLL) NEIN, JO: I blinde. Af Jo Nein. 1. utgave. Kristiania 1898. (2 blanke) + 189 + (5 blanke)  s. Orig. helsjirtingbd. Svake pletter på fordekkelen. Svake pletter i nedre marg på 2 s. Ett bl. med små hakk i nedre marg, ellers et fint eks. Navn på fribl.

Debut. Sjelden i originalbindet. Medfølger: Egenhendig brev fra Nini Roll Anker, datert '10.II.22', 5 linjer. 2500,-

5. ASBJØRNSEN, P. CHR: Torv og Torvdrift af...Forstmester. Med 106 Træsnit. 1. utgave. Christiania 1868. (4) + 136 + (3 reklame) + (1 blank)  s. Orig. omsl. Brist i ryggen. Noen små hakk/bretter ved omslagenes hjørner. Papir-lapp limt på foromsl. Rent og pent eks.

Uvanlig i 1. utgave. 1000,-

6. ASBJØRNSEN, P. CHR.: Norske Folke- og Huldre-Eventyr i Udvalg. Med Illustrationer efter Originaltegninger af P. N. Arbo. H. Gude. V. St. Lerche. Eilif Peterssen. A. Schneider. Otto Sinding. A. Tidemand og E. Werenskiold. Andet Oplag. Kjøbenhavn 1896. (2 blanke) + XVI + 384 + (2 blanke)  s. 2 portretter. Orig. rikt dekorert helsjirtingbind, grønt, (nissebindet). Navn på fribl. og ex libris på forsats. En anelse skrapet ved kapitéler/dekelens hjørner, ellers et meget pent eks.

Et vakkert eksemplar hvor gull-dekoren "spraker" på fordekkelen. Raabe s. 21/22. 4000,-

7. ATLAS   annexe au contre-memoire du gouvernement norvegien. U.st. (1932). Folio. (4)  s. + 25 bl. med karter, noen foldede. Stort foldet kart over Erik-Raudes-Land i lomme bak i boken. Orig. sjirtingryggbd. Noen skjolder på fordekkelen, noen solstriper på bakdekkelen, ellers et pent eks. 1200,-

8. AUKRUST, KJELL: Bror min. Muntre historier. Med tegninger av forfatteren. 6. opplag. 1960. 106 + (4) + (2 blanke)  s. Orig. omsl. Pent eks.

Hilsen fra Kjell Aukrust på smusstittelbladet. 700,-

MEGET FIN AUTOGRAFSAMLING

9. (AUTOGRAFSAMLING) 3 gjestebøker fra Hotel Bristol i Oslo, fra ca. 1920-1960, med tilsammen ca. 550 påskrevne sider. Bundet i uensartede bind. 2 av bindene med noen løse sider. En del sider med rifter og bruksspor i margene.

I denne enestående samlingen inngår et vell av kjente og ukjente personer. Av de kjente nevner vi: 2 siders signert tegning av PER KROHG + mindre tegning, datert 1955, IGOR STRAVINSKY, 4 linjer, datert Oslo 17. okt. 31 + 2 linjer, datert Oslo, 27.IX.35, KNUT HAMSUN, 'Gaardbruker, Nörholm pr. Grimstad' (skrevet ca. 1932) + morsom innskrift fra '5/12 1935': 'Vi er bare halve Familjen her - og bare halv er jeg ogsaa!/Knut Hamsun.' hvorpå ELLINOR HAMSUN har tilføyd: 'Jeg er foreløbig nokså hel.', og Hamsun igjen har skrevet: 'Tilstedeværende: Tre Hamsuner.', ISAAC GRÜNEWALD, med to-siders tegning, datert 18.7.35, PETER FREUCHEN (1934), GREGORY PECK, VLADIMIR HOROWITZ, DAMNSLETH, MOSES PERGAMENT (med notelinje), PETER BENDOW, 2 ganger med tegning, REIDAR AULIE med tegning, GEORG BRANDES, datert 1922, FRIDTJOF NANSEN, datet 10. desember 1922, ROALD AMUNDSEN, ANDRE KOSTELANETZ, COUNT BASIE, ISAC STERN, DAVID MONRAD JOHANSEN, med notelinje, KONG OLAV V, 2 ganger, KONG HAAKON VII og MAURICE CHEVALIER. (3 bøker). 35000,-

FØRSTE NORSKE KOKEBOK FOR ALMUEN

10. BANG, MAREN ELISABETH: Huusholdningsbog for Almuen, indeholdene Anviisning til paa bedste og billigste Maade at tillave de paa Landet brugelige Retter, saavel til Hverdags som til Gjestebude, tilligemed Underretning om Brygning, Bagning, Opbevaring af Rødder og Grønt, Nedlægning af Kjød og Fisk m. m., som er gavnligt at vide for den norske Bonde. Efter Opfordring udarbeidet af... 1. utgave, og eneste. Christiania 1843. (Guldberg & Dzwonkowski). 54 + (2)  s. Tittelbladet satt inn bak i boken, for innbinding. Orig. omsl. (Annonser på siste omslags-side). Ubeskåret. Mangler 3,5 cm. av ryggen ved nedre kapitél. Lite hakk ved nedre, høyre hjørne på omsl. Omsl. svakt smusset, ellers et pent, til dels uoppskåret eks.

120 nummererte oppskrifter på bl.a. velling, lapskaus og stekt sild. Den første norske kokebok med relativt enkle retter, myntet på folk med små midler. 'Ølvelling: Der tages en Fjerdedeel saa meget Øl som Vand, som opkoges og ivispes Meel, saa meget at den bliver saa tyk som Velling. Den maa koges den hele Tid Melet ihaves, og saltes idet den tages af.' Maren Elisabeth Bang, 1797-1884, født i Vinger. Gift 1818 med løytnant Lauritz Bang, som senere ble kopist og bankmann, men etter et underslag fikk en dom på 13 års tvangsarbeide ved Fredriksten festning. I løpet av de årene utgav fru Bang en rekke bøker for å forsørge seg og barna. Ekteparet flyttet i 1849 til Kristiansand der datteren var gift. Bang drev en restaurant fram til 1862 da han døde. Etter en lang pause kom fru Bang da med flere nye bøker. Hun flyttet senere til Kristiania hvor hun døde i 1884. (Notaker: 'Fra kalvedans til bankebiff', Oslo 2001). Sjelden i denne tilstand. Notaker 45. 15000,-

I DE ORIGINALE HEFTER, SOM UTGITT

11. BERØMTE NORDMÆND, En Cyclus Mindeblade om fortjente Landsmænd i ældre og nyere Tider, med Biographier af forskjellige Forfattere. Udgivne af Chr. Tønsberg. Christiania 1853-1856. Stor folio. 12 litograferte portretter, med løse tekstark. I de originale 9 hefter, som utkommet. Noen rifter i margene/ryggene på heftene. Lite hull i bakomsl. på ett omsl. Svak skjold i margen på ett omsl. og på to plansjer. Noen bretter i margene på tekstarkene.

Portretter av Anna Colbjørnsdatter, L. Holberg, Cort Adeler, Peter Tordenskjold, Hans Egede, Ivar Huitfeldt, Peder Colbjørnsen, Johan Herman Wessel, Edvard Storm, Johan Nordal Brun, Jacob Aall, Henrik Wergeland. Flere portrettserier ble utgitt på Tønbergs forlag. Den desidert flotteste var 'Berømte Nordmænd', både hva gjaldt format og litografisk kvalitet. Bortsett fra de mindre lyter som beskrevet, fremstår dette settet som nesten duggfriskt, med hvite og vakre plansjer. Særdeles sjeldent i denne tilstand i de originale hefteomslag. 7500,-

I DE ORIGINALE OMSLAGENE, SOM UTGITT

12. BILLEDER AF NORGES HISTORIE   tegnede af P. N. Arboe og ledsagede af en kort oplysende Text efter P. A. Munch. Christiania 1860. (Chr. Tønsbergs Forlag). Stor tverr-folio. 3 farve-litografier, trykket av Winkelmann & Sønner i Berlin, med ledsagende tekstark på norsk, engelsk og tysk. Alt som kom. I de originale omslagene, som utgitt. Noen bretter/små rifter i margene på omsl./plansjene/tekstarkene. 12 cm. rift på tekstbladet og bakomsl. i hefte II.

Bildene viser: 1: Olaf Trygvasøns Ankomst til Norge, 2: Olaf Trygvasøn kaares til Norges Konge, 3: Olaf den Helliges Død. Vakkert trykte farvelitografier. Meget sjeldent i denne tilstand, i de originale hefter. 4500,-

13. BJERKE, ANDRE: Fru Nitters datter og andre barnerim. Med tegninger av Mette Borchgrevink. 1. utgave. 1966. Leks 8vo. (31) + (1) upag.  s. Orig. illustrert kartonert bd. Nær perfekt eksemplar.

Uvanlig. 1200,-

14. BJØRNEBOE, JENS: Den onde hyrde. Roman.  1. utgave. 1960. 231 + (1)  s. Orig. helsjirtingbd. med vareomsl. Enkelte mini-rift i vareomsl., ellers et meget fint, nær perfekt eks.

Omslaget er usignert. Sjelden med vareomslag. 2500,-

15. —  : Den store by. Dikt. 1. utgave. 1958. 47 + (1)  s. Orig. omsl. Lite esel-øre i ytre, nedre hjørne på de første sidene, ellers et pent eks. 1500,-

16. —  : Frihetens øyeblikk. Heiligenberg-manuskriptet. 1. utgave. 1966. 225 + (2) + (1 blank).  s. Orig. helsjirtingbd. med vareomsl. Mini-rifter ved nedre kapitél på vareomsl. Vareomsl. noe brunet på ryggen og i margene. To meget små/svake pletter på omsl.

Omslaget med gjengivelse av en radering av J. Callot. Kanskje Bjørneboes hovedverk. Vanskelig å finne med vareomslag i fin stand. 1500,-

MED 4 RADERINGER

17. BORGEN, JOHAN: Som tyver om natten. Johan Borgen om kunst og kunstnere. 1977. (Den norske Bokklubben). Stor 8vo. Illustrert. Orig. hellerretsbd. i orig. hellerretseske. Nær perfekt eksemplar. Ex libris på forsats.

Bibliofilutgave med 4 originalraderinger (2 i farver, 2 i sort/hvitt) av Guttorm Guttormsgaard som også er ansvarlig for bokens typografiske utforming. Trykt i 200 nummerete eksemplarer, dette eksemplaret har nummer 172. Signert av Johan Borgen i teksten. Raderingene og boken signert av kunstneren. Boken er Den norske Bokklubbens hilsen til Johan Borgen på 75-årsdagen 28. april 1977. Utvalget av tekster ved Gordon Hølmebakk. Trykt i Kirstes Boktrykkeri, Oslo. Bokbinderarbeidet er utført hos H. M. Refsum, Oslo. Sluttvignettene av Gösta Hammarlund. Første del av boken er håndsatt med 12' Garamond og trukket av i Schumacher & Zimmer håndpresse på Japan-papir. Raderingene er etset med jernklorid i kobber og trykt på Zerkall Bütten 160 gram av Ingar Øistad og G. G. med kobbertrykkspresse i Sund i Lofoten april 1977. Guttorm Guttormsgaard, 1938-, grafiker. 5000,-

SKUMRING MELLEM SØILER

18.       BOYSON, EMIL: Skumring mellem Søiler. (Fragmenter av en diktcyklus). 1. utgave. 1932. (Trykt hos Hammerstad & Co. Bok- Kunst- Reklametrykkeri). 24  s. Orig. omsl. Liten brett i nedre, høyre hjørne på foromsl. Litt irring fra stiftene i ryggen, ellers et fint eks.

Fem små korreksjoner i teksten, sannsynligvis gjort av forfatteren selv. Supprimert av forfatteren. Ikke i Thuesen. Vårt firma kjenner til mindre enn 5 eksemplarer i privat eie. Boysons 3. bok. Meget sjelden. 15000,-

EN AV NORGES MEST SJELDNE BØKER

19. (BOYSON, EMIL) SNEMO, KARL: Åpning til regnbuen(.) Karl Snemo(.) 1. utgave. Kristiania 1920. (Arbeidernes Aktietrykkeri). (1-2)-3-17 + (1) + (2 blanke)  s. Sidene 1-2 går således: side 1: tittelside, vesro blank. Side (18): Noter, datert 'I Pinsen 1920'. Orig. kartonert omslag med trykt tittel-felt på foromslaget. Heftet med tråd i ryggen. Omslagets mål: 25,6 x 17,3 cm. Materiens mål: 23,4 x 15,9 cm. Liten brett i øvre, høyre hjørne på foromsl. Lite hakk i øvre, venstre hjørne på bakomsl. Liten rift i ryggen. Mini-plett på bakomsl., ellers et meget fint eks.

Debut. Emil Boyson, 1897-1979. Ved siden av Rolf Jacobsen og Claes Gill står Emil Boyson som den store modernistiske lyrikeren, selv om ordvalget kan være gammelmodig og ganske sært. En ordkunstner av de sjeldne. Debutboken 'Åpning til regnbuen' fra 1920 har oss bekjent aldri vært fremme for salg. Ikke i Bibsys. Vårt firma kjenner kun til 2 eksemplarer (dette inkludert) i privat eie. Av største sjeldenhet. 35000,-

20. (BRAATEN, OSKAR) ANDERSEN, H. C: Snedronningen og andre eventyr. På norsk ved Oskar Braaten. Illustrert av V. Pedersen. 1928. Liten 8vo. 104  s. Orig. kartonert bd. Pent eks.

Ded. fra Oskar Braaten, datert 'Julen 1928', på smusstittelbladet. Medfølger: H. C. Andersen: Tinnsoldaten og andre eventyr. På norsk ved Oskar Braaten. Illustrert av V. Pedersen. Oslo 1926. Orig. kart. bd. 93 s. Ryggen defekt. Ded. fra Oskar Braaten, datert '1/11. 26.', på smusstittelbladet. (2 bøker med ded.). 750,-

21. BRAATEN, OSKAR: Sang: 'Noen spøkefulle vers på Sofie og Oskar Halvorsens sølvbryllupsdag den 30. januar 1929. Luft i luka!'. 3 sider. Trykksignert O. B.

Medfølger: Særtrykk av St. Hallvard. 'Gateviser' av Oskar Braaten. Side 121-138. O.o. Ded. fra Oskar Braaten, datert 'Oslo 10/6,1938.' på første side. + Magasinet for Alle, nr. 12, 1942. Med bl.a. Andreas Eriksens artikkel: Oskar Braatens barndomshjem. (3 småtrykk). 1000,-

22. BØRLI, HANS: Tyrielden. Dikt. 1. utgave. 1945. 80  s. Orig. omsl. Svake pletter på omsl. Liten skjold på ryggen ved øvre kapitél og ved øvre snitt på noen sider. Navnestempel på smusstittelbl.

Debut. Hans Børli, 1918-1989, født i Eidskog. Omslags-vignett signert St. B. 1500,-

23. CAPEL, D: Vorstellungen des Norden, oder Bericht von einigen Nordländern, und absonderlich von dem so genandten Grünlande, aus Schreibern, welche zu unterschiedenen Zeiten gelebet/auff guter Freunde begehren zusammen gezogen und dargereichet/auch endlich umb ferner zu betrachten/zu ändern und zu mehren aus D. Capel P. B. Bibliothec aussgefertiget. Hamburg 1675. Liten 4to. (4) + 212  s. Senere velourbind. med lite håndskrevet tittelfelt på ryggen. Falmet på/ved ryggen og på fordekkelen. Noen bokstaver og gammelt biblioteksstempel på tittelbladets verso. Noen bokstaver på forsats. Ett bl. med liten plett og mini-hull i margen på ett bl., ellers et rent og fint eks.

Inneholder utdrag av bl.a. Barents/Gerrit de Veers tre reiser 1594-96, Henry Hudsons reiser 1609-19, brødrene Zenis imaginære reise, Megisers kompilasjon og hollenderen Georg N. Schurtzs beretning om hvalfangst. Schiötz 1338,a**. Fra Eiler H. Schiötzs bibliotek. Meget sjelden. 25000,-

24. CHRISTIANIA GLASMAGASINS UDSTILLING 1899. Christiania 1899. (4) + LXVIII + (I) + 86 + (3)  s. Illustrert. Orig. omsl. Deler av ryggen borte.

Heri: "De norske Glasværkers Historie af Direktør H. Grosch". Katalogen af cand. mag. Hans Dedekam. En vakker trykksak med tekst i sort og rødt. Uvanlig. 1700,-

25. DEN NORSKE TURISTFORENINGS ÅRBOG   for 1884.  Med 3 træsnit og 1 lith. panorama. Kristiania. 1884. (4) + XII + 188  s. Samt. helsjirtingbd. Små rifter ved kapitélene. Små pletter på deklene. Materien og panoramaet fint og rent.

Med det 112 cm. lange panoramaet over Jotunheimen, 'Udsigt ved Skogstad i Valdres'. Innholder også bl.a. 'Af Asbjørnsens turistliv', med to portretter. 1500,-

26. DET KONGELIGE DANSKE VIDENSKABERS SELSKABS SKRIFTER   for Aar 1800, 1801, 1802, 1803 og 1804. Første Deels, förste Hæfte. Förste Deels, Andet Hæfte. Anden Deels, Förste Hæfte. Andet Bind. Tredie Bind. (5 bind). (Kjøbenhavn) 1800-1804. Leks. 8vo. (2),316,(1) + (2),X,(4),395,(2) + (4),304, + X,(4),301 + X,(4),308  s. 8 graverte plansjer i bd. I, 8 i bd. II, 10 i bd. III, 2 pl. og 9 tabeller i bd. IV, 9 pl. i bd. V. Samt. kartonert bd. med ubeskåret materie. Ryggene delvis slitt bort på noen av bindene, helt på bd. V. Blindstempel og 2 tall på tittelbl., ellers i hovedsak ren materie og plansjer. 5000,-

27. DIRIKS, C. F: Ola Skibsgut sit Liv. No 1. 1871. (6 reproduserte tegninger) + Fra Christiania Marked som det var. 1875. 6 (reproduserte) tegninger uten tekst (men mewd plakater på markedsboder o.a.) 1875. + 33 reproduserte tegninger fra div. album som 'Allehaande', m.fl.(?). Foromslagene til de to førstnevnte samt foromslaget til 'Allehaande' nr. 1,2,3,5,6 og ett merket '1876'. Bundet i et samt. helsjirtingbd. med 'Allehaande' i gullskrift på fordekkelen. Bindet smusset. Navn på forsatsbl. Noen plansjer med flekker/rifter og noen løse fra bindet.

Selges i den tilstand albumet befinner seg, uten returrett. 2000,-

28. DAAE, LUDVIG: Norges Helgener. Med 3 Plancher. Christiania 1879. (2 blanke) + V + (1 blank) + 228 + (1)  s. Samt. (orig?) helsjirtingbd. med 'Norske Helgener' på fordekkelen. Pent eks. Navn på fribl.

Medfølger: Håndskrevet brev fra L. Daae, datert '1 Marts 1892.', 8 linjer. 900,-

29. (EGNER, THORBJØRN) Autograf-bok, med bl.a. signaturen til Thorbjørn Egner og til samtlige (tror vi) skuespillere og medvirkende i Nationaltheatrets første-oppsetting av  'FOLK OG RØVERE I KARDEMOMME BY' i 1956. Helsjirtingbd. med tittelen 'Minner' på fordekkelen.

Boken, som sannsynligvis har tilhørt en liten pike med tilknytning til teater-miljøet, inneholder også bl.a. autografene til CLAES GILL og andre skuespillere i oppførelsen av 'Jeppe på Bierget' på Det nye Teatret' og de fleste medvirkende i 'Vi spiller på lire og triller på fire' av Odd Bang-Hansen. I 'Folk og røvere...' har eieren gått meget grundig tilverks og fått med seg både "innholdet" i for- og bakdelen av 'Den talende kamel' samt alle folkene i byen. Her finner vi bl.a. en ung Kai Remlov. På en side i boken finner vi autografene til Arnulf Øverland, André Bjerke, Sigurd Hoel, Per Arneberg, Terje Stigen, Finn Bø og Halvdan Hydle. Av skuespillere nevner vi ellers Wenche Foss, Georg Løkkeberg, Einar Sissener (med selvportrett), Arne Bang-Hasen, Wilfred Breistrand (2 ganger med selvportrett) og Liv Strømsted. En fin kulturhistorisk samling. 3500,-

30. ( — ) Program til første oppsetting av 'Folk og røvere i kardemomme by' på Nationaltheatret i Oslo. U.st. (1956). 29 + (3)  s. Illustrert med fotografier og tegninger. Orig. omsl. Fint eksemplar.

Annonsene i programmet er i hovedsak tegnet av Egner. 1000,-

31. EGNER, THORBJØRN: 4 postkort, i farver, tegnet av Egner. Ca. 1942. Alle påskrevet på verso, 2 med frimerker. 700,-

32. —  : Gamle hus i Vågå. 1. utgave. (1943). (Halvorsens Bokhandel). 89 + (4) + (3 blanke)  s. Orig. omsl. Noen små og svake bretter og rifter langs omsl.'s marger, ellers et pent eks.

Tekst og Illustrasjoner av forfatteren. Opplag 1500 eksemplarer. Medfølger: Gamle hus i Rauland. Oslo 1945. 1. utgave. O.o. Rifter/hakk langs omslagenes marger. Bakre flapp limt opp. (2 bøker). 1200,-

33. —  : Lesebøker for småskulen. 1. Gode vener. (Andre klasse). Omsett til nynorsk av Halldis Moren Vesaas i samarbeid med Ingeborg Eggebø. 1. utgave, i denne versjon. 1952. Illustrert av Egner, delvis i farver. Orig. kartonert bd. med sjirtingrygg. Liten plett i nedre marg på fordekkelen, ellers et fint eks.

Medfølger: Bind 9 + 12, også i 1. utgaver i nynorsk versjon. Små skraper ved deklenes kanter, ellers i pen stand. (3 bøker). 1200,-

34. —  : Liten mappe med 'Hakkebakke-kort'. + Postbrev (Hakkebakke) + 2 legg med 10 frimerker á kr. 2.00 med Egner-motiver. Som nytt. 600,-

35. —  : Nye viser fra barnetimen. Illustrert av forfatteren. 2. utgave. 1953. 56  s. Orig. illustrert, i farver, kartonert bd. Mini-hull og liten plett ved/på ryggen, ellers et fint eks.

Medfølger: Program fra Nationaltheatret i Oslo for 'Dyrene i Hakkebakkeskogen', u.å. og for 'Folk og røvere i Kardemomme by', (ikke 1. oppførelsen). 1000,-

36. —  : Småskolens lesebøker. (II). Av...I samarbeid med Karen Jacobsen og Helene Kløvstad. Annen bok. Vinter i byen og sommer på heia. 1. utgave. 1950. 151 + (1)  s. Rikt illustrert, også i farver. Orig. illustrert kartonert bd. med sjirtingrygg. Litt skrapet på deklenes hjørner. Litt svak i indre falser, ellers et pent eks.

Bind II i rekken som utgjør 16 bind, Egners "livsverk". Vanskelig å finne de første bindene i 1. utgaver og i fin stand. 1000,-

37. —  : Småskolens lesebøker. (I). Av...I samarbeid med Karen Jacobsen og Helene Kløvstad. Første bok. I byen og på landet. (Tilrettelagt og illustrert av forfatteren). 1. utgave. 1950. 153  s. Rikt illustrert, også i farver. Orig. illustrert (i farver) kartonert bd. med sjirtingrygg. Skrapet ved hjørner/deklenes kanter. Noe svak i indre falser. Svake bruksspor i materiens ytre marger og snitt. Skolestempel på tittelbl.

Bind I i rekken som utgjør 16 bind, Egners "livsverk". 1000,-

38. —  : Thorbjørn Egners lesebøker. Bind 7-16. (10 bind). Alle i 1. utgave. (1959)-1968. Rikt illustrert, også i farver. Orig. illustrerte kartonerte bd. med sjirtingrygger.

Av vekslende kvalitet. Noen med skole-stempler. Et bind slitt ved ryggen. Noen bind meget pene. Selges som de foreligger, ingen returtett. (10 bøker). 1300,-

39. —  : Tretten viser fra barnetimen. Illustrert av forfatteren. 1. utgave. (1951). 56  s. Rikt illustrert, også i farver. Orig. illustrert kartonert bd. Rifter/lukkede rifter på ryggen. Noe skrapet ved deklenes hjørner. 1400,-

40. —  : Truls og Kari i den digre skauen av ... (En h bok). 1. utgave. (1943). 4to. 16 upag.  s. Komb. omsl. og tittelbl.

Tekst og tegninger av Thorbjørn Egner. Sjelden. 1600,-

41. —  : Truls og Kari. En liten bok for store og små. (Tekst og tegninger) av... 1. utgave. (1941). (Halvorsens Bokhandel). Stor 8vo. 16 upag.  s. Komb. omsl. og tittelbl. Svakt smusset på omslagene. Liten brett/rift på omsl. 1500,-

42. —  : Truls og Kari. Kommer til den store byen (Tekst og tegninger) av... 1. utgave. (1942). (en h bok). Stor 8vo. 16 upag.  s. Komb. omsl. og tittelbl. Mini-skrape på foromsl., ellers et fint eks. 1700,-

43. —  : Truls og Kari. Kommer til den store byen (Tekst og tegninger) av... 1. utgave. (1942). (en h bok). Stor 8vo. 16 upag.  s. Komb. omsl. og tittelbl. Liten brett i nedre hjørne på ett bl. Antydning til skrape på bakomsl., ellers et meget fint eks. 1500,-

44. ( — ) WINSNES, SIGURD OG THORBJØRN EGNER: Barneboka 1940. Illustrert av Thorbjørn Egner. 1. utgave. 1940. (Halvorsens Bokhandel). Stor 8vo. 45 + (3)  s. Orig. dekorert kartonert bd. med sjirtingrygg. Liten lukket rift i ytre, bakre fals. Svake skraper ved deklenes hjørner, ellers et fint eks.

Vanskelig å finne i slik god stand. Uvanlig. 4500,-

45. (ELVESTAD, SVEN) Den røde Enke. Af Rovedderkoppens Historie. (Av) Stein Riverton. 1. utgave i bokform. Kristiania 1910. (4) + 266  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. Deklene og ryggen noe smusset. Noen sider med plett i nedre, ytre hjørne av materien.

Syversen 30 b. Omslagstegning av Strandenes. 1500,-

46. ( — ) Den sorte stjerne. Av Asbjørn Krags oplevelser. (Av) Stein Riverton. 1. norske utgave i bokform. Kristiania 1915. 170 + (reklame)  s. Orig. omsl. Fint eksemplar.

Syversen 15,b. 1300,-

47. FALKBERGET, JO: Samlede romaner I-IV. + Christianus Sextus: De første geseller + I hammerens tegn. 1924-1925 + 1927 + 1931. Orig. skinnryggbd. Ryggene bleket. Små skraper på skinnet.

Ded. fra Johan Falkberget, datert 'Bergstaden 5te oktober 1924', på forsatsen i bind I, 'Oversender dig herved mine "samlede romaner" med mange hilsner fra Rugelsjöen, Bergstaden + Jarnfjeld!'. Medfølger: Lite kort med følgende ded.: 'Jeg maa faa sende dig mine "samlede romaner." Hjertelig hilsen din Johan Falkberget'. Datert 15/10 1924. (6 bøker). 1700,-

48. FALKBERGET, JOHAN: Lisbet paa Jarnfjeld. 1. utgave. Kristiania 1915. (4) + 317 + (3 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (grønt). Mini-hull ved øvre kapitél, ellrs et pent eks. Ex libris på forsats.

Ded. fra "Falk" (Johan Falkberget), '...til erindring om slaattaana paa Jarnfjeld sommeren 1921.'. Medfølger postkort fra Aasta (Falkberget) fra 1972. 1500,-

49. —  : Sol. En historie fra 1600-tallet. 1. utgave i bokform. Kristiania 1918. (4) + 172  s. Orig. sjirtingryggbd. Litt skrapet ved deklenes hjørner. Liten brist i fremre, indre fals. Pent eks.

Svenne s. 36. 750,-

50. (FRIIS, HANS) Omstændelig, sandfærdig Beskrivelse over de norske Finlappers Sæder, Skikke, Levemaade, Klædedragt, Boliger, Gudsdyrkelse, tillagte Trolddomskonster, m.v. Af Petter Dass. Andet, meget forbedrede Oplag. Kjøbenhavn (ca. 1805). Liten 8vo. 71 + (1)  s. Tresnitt på tittelbl. fremstiller en same i pulk etter rensdyr. Samt. bl. omsl. Foromsl. reparert (skjøtt). Noen rifter på ryggen. Gjennomgående noe brunplettet. Lite navne-stempel og overstrøket navn på tittelbl. Gammelt navnetrekk på 3. omslags-side.

Bibl. Norv. II,2861. Fra Eiler H. Schiötzs bibliotek. Sjelden. 6000,-

51. GARBORG, ARNE: Uforsonlige. Skuespil i fire Akter. 1. utgave. Kjøbenhavn 1888. (P. G. Philipsens Forlag (Det Nordiske Forlag på omsl.). 210  s. Orig. omsl. Litt brunet på/ved ryggen. Liten plett i nedre marg på foromsl. og på de første sidene.

Omslagsvariant B. 1700,-

52. GLÖERSEN, KRISTIAN: Fra Jagten og Naturen af....med tegninger af Karl Uchermann. Kristiania (1892). 147+(3 blanke)  s. Orig. dekorert (i farver) helsjirtingbd. Svak brett i høyre hjørne av friblad og tittelblad, litt skrapet ved nedre kapitel, ellers et pent eks.

 Sundseth 1244. 750,-

53. GOTTSCHEDEN, JOHANN CHRISTOPH: Første Grundvold til den heele Verdslige Viisdom, Hvorudi Alle Philosophiske Videnskaber i deres naturlige Videnskaber i deres naturlige Sammenhæng i tvende Deele bliver afhandlet. Den Theoretiske (og) Den Praktiske Deel, Med fornødne Figurer og Register forsyned. Skreven paa Tysk af...Men nu for dens store og almindelige Nytte oversatt paa Dansk. Kjøbenhavn 1742. (14),610,(22) + (16),234,(18)  s. Frontispiece i bd. I, XIII foldede plansjer i bd. II. Samt. helskinnbd. med gulldekor på ryggene. Noen skraper på skinnet, ellers et pent og rent sett.

Johann Christoph Gottsched, 1700-1766, tysk magister og professor i poesi, logikk og metafysikk. Bibl. Dan. I,s.895. 3500,-

54. GRUNER, GOTTLIEB SIGMUND: Die Eisgebirge des Schweizerlandes: beschrieben von...Erster, Zweyter (und) Dritter Theil. 1. utgave. Bern 1760. XLI,(3),237,(6) + (4),IX,(1 blank),224,(1),(1 blank) + XIV,219,(2),(1 blank)  s. Gravert frontispiece og 18 foldede. graverte plansjer samt 2 store, graverte prospekter/karter. Bundet i et samt. helskinnbd. (ryggen angir kun 2 deler, men boken har 3 deler) med gulldekor på ryggen. Hull i nedre marg etter bokorm på de første 40 sidene. Noen skraper på bindet ved hjørner/marger/kapitéler. Noe falmet på skinnet på dekler. Materie og plansjer i meget fin stand.

Gottlieb Sigmund Gruner, 1717-1778, kartograf og geologist. Gruner var den første som i detail, geologisk og glasiologisk, beskrev de sveitsiske alper. 'Die Eisgebirge des Schweizerlandes' regnes som hans hovedverk. 15000,-

55. GULDBERG, F. O: Kringom peisen. Jagtminder fra det Søndenfjeldske Norge. Kristiania 1891. 288+(2 blanke)  s. Orig. helsjirtingbd. med enkel dekor i gull på rygg og fordekkel. Et meget pent eks.

Uvanlig. Omhandler bl. a. reinjakt på Hardangervidda og andejakter ved Atna, samt andre jakt-og fiskeopplevelser. 1200,-

56. (HALVORSEN, BIRGER) Sang, 'Til Birger på 20-årsdagen 15-8-1943.' 4 sider. 'Trykt i 10 nummererte eksemplarer på hjemmelaget bøttepapir med halvfet Jensen.'. Dette er nr. 7. Medfølger: Sang: 'Birgers jubileumsbad, ellr halvorsens menn går i vannet. 15-8-1943.'. Ettbladstrykk. + Sang: 'Vennene vise. Ved Bjørns firtiårsdag 26-27. aug. 1944'. 3 sider. Vignettene trolig av Thorbjørn Egner. + Særtrykk av "Småskrifter for bokvenner" nr. 66, 1945: Birger Halvorsen: 'En titt i Rugeldalens skattkiste'. 5 sider. Hilsen på første side. (4 småtrykk). 1200,-

57. HAMMARLUND, GÖSTA: Original pennetegning, to menn i regnvær. Signert Hammarlund, -62. Ca. Tegningens mål: ca. 14 x 10 cm., på papirark, ca. 30 x 20 cm. I glass og ramme. Noe tall med blyant i øvre marg på arket og montert in den trykte tekst i nedre marg på arket. 4000,-

58. (HAMSUN, KNUT) GOTSCH, FR.-K: An Knut Hamsun. 8 Holzschnitte von... Dresden (1922/1923?). (Verlag H. Erfurth). Folio. 8 sort/hvitt tresnitt. I orig. kartonert mappe med sjirtingrygg. Med bilde og tekst på fordekkelen. Svak plett på fordekkelen. Små skraper på mappens hjørner, ellers et fint eks.

Hvert tresnitt nummerert, 16/30, og signert. Friedrich-Karl Gotsch, 1900-1984, tysk maler og grafiker. Denne mappen med tresnitt ble laget som en hyllest til Groschs store "helt", Knut Hamsun. 25000,-

59. HAMSUN, KNUT: Den sidste Glæde. Skildringer. 1. utgave. Kristiania og Kjøbenhavn 1912. (2 blanke) + 322 + (2 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (grønt). Noe slitasje på hjørner og kapiteler. Svak diagonal fold på forsatsbladet.

Antatt opplag: 1500 eks. Sjelden i originalbind. 6000,-

60. —  : Dronning Tamara. Skuespil i tre akter. 1. utgave. København 1903. (2 blanke) + (8) + 183 + (1)  s. Orig. helsjirtingbd. (gyllent med rød skrift og ramme på fordekkelen. Litt skrapet ved kapitélene. En anelse smusset på ryggen, ellers et meget fint og rent eks.

Antatt opplag: 1500 eks. Meget sjelden i det originale helsjirtingbindet. 15000,-

61. —  : Dronning Tamara. Skuespil i tre Akter. 1. utgave. København 1903. (8) + 183 + (1)  s. Nytt, fint, skinnryggbd. med orig. omsl. medbundet. Svak plett i nedre, ytre hjørne på foromsl., ellers et meget fint eks.

Omslagsvariant A. Antatt opplag: 1500 eks. 3000,-

62. —  : Fra det moderne Amerikas Aandsliv af... 1. utgave. København 1889. (8) + 255 + (1 blank)  s. Priv., pent, nytt skinnryggbd. med orig. omsl. medbundet. Liten sotskade i øvre marg på for- og bakomsl., smusstittel.-, tittelbl., og på de siste 20 sidene. Navn delvis fjernet fra foromsl. Svakt gulplettet på smusstittelbl.

Uvanlig med de originale omslagene medbundet. Til tross for lytene, et tiltalende eksemplar. 18000,-

63. —  : I Æventyrland. Oplevet og drømt i Kaukasien. 1. utgave. København 1903. (2 blanke) + (4) + 300  s. Orig. skinnryggbd. Litt "brunet" på ryggen, ellers et meget pent og rent eks.

Antatt opplag: 2200 eksemplarer. Uvanlig i originalbibd. 6500,-

64. —  : I Æventyrland. Oplevet og drømt i Kaukasien. 1. utgave. København 1903. (4) + 300  s. Orig. omsl. Liten skjold ved nedre kapitél på ryggen. En anelse "brunet" på ryggen, ellers et meget pent og rent eks.

 Antatt opplag: 2200 eksemplarer. 2500,-

65. —  : I Æventyrland. Oplevet og drømt i Kaukasien. 1. utgave. København 1903. (4) + 300  s. Pent, nyere skinnryggbd. med begge orig. omsl. medbundet. En anelse smuss på omsl. Materien ren.

Et meget tiltalende eksemplar. Sjelden med begge omslag. Antatt opplag: 2200 eksemplarer. 2500,-

66. —  : Kratskog. Historier og Skitser. 1. utgave. København 1903. (4) + 289 + (2) + (1 blank)  s. Priv., meget pent, skinnryggbd. med orig. omsl. medbundet. Svake skraper på skinnet og noen små pletter på omslagene, ellers et fint eks.

Omslagsvariant A. Antatt opplag: 2200 eks. 2000,-

67. —  : Mysterier. Roman. 1. utgave. København 1892. (4) + 516  s. Nytt granitolryggbd. med orig. foromsl. medbundet. En del beskåret, men rent foromsl. og materie. 12000,-

68. —  : Pan. Af Løjtnant Thomas Glahns Papirer. Andet Oplag. København 1895. (2 blanke) + (4) + 241 + (3 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (brunt).  Ikke samme dekor på fordekkelen som på 1. utgaven. Mini-hakk ved øvre kapitél. Et ord og årstall meget diskré skrevet på forsatsbl., elers et fint eks.

Uvanlig i 2. opplag. 1500,-

MED HAMSUNS SIGNATUR

69. —  : Samlede verker. Bind 1-16. Fjerde utgave. 1934. Orig. helskinnbd. med topp gullsnitt. Mini-rifter ved øvre kapitél på bd. II. Ryggene litt falmet og med svake pletter, men i hovedsak et fint sett.

Egenhendig signert av Knut Hamsun på forsatsbladet i bind I: 'Knut Hamsun./Nörholm, 23 Novbr. 1937.'. 9000,-

70. —  : Siste Kapitel. (Inngår som bind 13 i 'Samlede verker'). Senere tusen. Kristiania 1923. (6) + 344  s. Bundet i et fint priv. skinnryggbd. med det orig. foromsl. Mini-rifter i øvre marg på de første sidene. Liten skeape på skinnet, ellers et meget fint eks.

På fribladet følgende ded. fra Hamsun: 'Til Annie Wall. I ærbødighet fra Knut Hamsun. 11 August 1925.'. Annie Wall, 1863-1945, svensk journalist og forfatter som etter et langt reiseliv slo seg ned i Oslo. Ref. Harald Næss: Knut Hamsuns brev V, side 21, Oslo 1999. 5000,-

71. —  : Stridende Liv. Skildringer fra Vesten og Østen. 1. utgave. København og Kristiania 1905. (2 blanke) + (4) + 318 + (1) + (1 blank)  s. Orig. brunt skinnryggbd. Mini-skraper på skinnet, ellers et fint eks.

Forlagsbind type B. Antatt opplag: 2000 eks. Sjelden også i denne varianten. 6000,-

72. —  : Stridende Liv. Skildringer fra Vesten og Østen. 1. utgave. København og Kristiania 1905. (4) + 318 + (1) + (1 blank)  s. Priv. skinnryggbd. med orig. foromsl. medbundet: Noe beskåret materie. Hilsen på sm.tittelbl., ellers ren materie. 1500,-

73. —  : Under Høststjærnen. En Vandrers Fortælling. 1. utgave. Kristiania og København 1906. 189 + (3 blanke)  s. Orig. omsl. Ryggen noe brunet og med små skjolder, ellers et pent, uoppskåret eks.

Antatt opplag: 1500 eks. 2500,-

74. —  : Victoria. En kærligheds Historie. 1. utgave. Kristiania 1898. (2 blanke) + (4) + 187 + (1) + (2 blanke)  s. Orig. helsjirtingbd. (lysegrønt). Nye forsatser. Ryggen en anelse gulnet. Mini-plett i snittet på noen få sider. Diskré hilsen/navn på fribl.

Antatt opplag: 5000 eks. 7000,-

75. HAMSUN, KNUT PEDERSEN: Bjørger. Fortælling av Knut Pedersen Hamsun. Første Oplag trykt i 1878. Brooklyn N. Y. 1925. (Utgit av "Norgesposten". Eget Forlag.). 123 + (5 blanke)  s. Nytt granitolryggbd. med orig. omsl. medbundet. Svakt navnestempel og liten plett i margen på side 3.

Piratutgave. 1400,-

76. HAUGE, OLAV H: Dikt i utval. Dogg og dagar. Ved Ragnvald Skrede. 1964. (Noregs boklag). 159 + (1)  s. Forlagets helgranitolbind. Pent eks.

Forord av Ragnvald Skrede. Dedikasjon fra Olav H. Hauge på forsatsbladet. 2000,-

77. —  : Seint rodnar skog i djuvet. 1. utgave. 1956. 61 + (3 blanke)  s. Orig. omsl. Enkelte mini-rift i omslag, ellers et pent, uoppskåret eks.

 Hauges 3. diktsamling. 2000,-

78. HEYERDAHL, THOR: Fatuhiva. Tilbake til naturen. 1. utgave. 1974. 336 + (3) + (1 blank)  s. Rikt illustrert. Orig. sjirtingryggbd. med vareomsl. Rifter og hakk på vareomsl. Noen diskré streker med blyant i margene, ellers er boken meget pen.

Ded. fra Thor (Heyerdahl) til Peter (Anker), datert '28. 10. 1974', på smusstittelbladet. Peter Anker var konsul i Egypt. 1500,-

79. —  : L'expédition du "Kon-Tiki" sur un radeau à travers le Pacifique. Traduit du norvégien par Marguerite Gay et Gerd de Mautort. Paris 1951. (2 blanke) + 310 + (6)  s. Orig. illustrert omsl. Små rifter i noen bl., ellers et pent, uoppskåret eks.

Medfølger: The Kon-Tikt Expedition by Raft across the South Seas.Translated by F. H. Lyon. London 1954. Senere opplag. Orig. helsjirtingbd. med vareomsl. Små hakk på vareomsl. Skrift på forsatsbl. hvor også Thor Heyerdahl har signert boken. (2 bøker). 750,-

80. HVEM HVA HVOR. Aftenpostens oppslagsbok. 6., 7., 8., 9. og 10. årgang. 1946-1947-1948-1949-1950. Illustrert. Samtlige i orig. kartonerte bd. Noen rifter/skraper i ytre falser på årgang 1946/1947, ellers et pent sett. 2000,-

81. HVEM HVAD HVOR   3. årgang. Aftenpostens opslagsbok. 1938. Illustrert. Orig. omsl. Ryggen litt falmet, ellers et pent eks. Ex libris på foromslagets verso. 1500,-

82. HVEM HVAD HVOR   4. årgang. Aftenpostens opslagsbok 1939. Illustrert, delvis i farver. Orig. helsjirtingbd. Bindet litt skrapet i kanter. Noen få bl. litt ujevne i ytre marg. 1500,-

83. HVEM HVAD HVOR   Aftenpostens opslagsbok 1936. 1936. Illustrert. Orig. omsl. Svake pletter /bretter på omsl./ryggen. Mini-hakk i nedre, høyre hjørne på en del sider, ellers et pent eks.

1. årgang og sterkt ettersøkt. 2300,-

84. HVEM HVAD HVOR   Aftenpostens opslagsbok 1937. (2. årgang). Illustrert. Orig. omsl. Foromsl. og ryggen noe falmet, ellers et pent eks. Ex libris på foromslagets verso. 1500,-

85. HVEM HVAD HVOR. Aftenpostens opslagsbok. 5. årgang. 1940. Illustrert. Orig. omsl. Hakk ved kapitélene. Noen pletter/små bretter på foromsl. 1200,-

86. IBSEN, HENRIK: Et dukkehjem. Skuespil i tre akter. Af... 1. utgave. København 1879. (Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn). Græbes Bogtrykkeri.). (2 blanke) + (1)-(7)-180 + (2 blanke)  s. Side (1-7) går således: side (1): smusstittelside, verso blank, side (3): tittelside, verso blank, side (5): 'Personerne:..', verso blank, side (7): 'Første Akt...'. Orig. dekorert helsjirtingbd. (mellombrunt). Helt gullsnitt. En anelse skrapet ved deklenes hjørner/kapitéler/ytre falser. Noen pletter på 4 sider. Samt. navnetrekk på fribl., ellers et meget pent eks.

Bindvariant A. Boken ble utgitt den 4. desember 1879 i et opplag på 8000 eksemplarer. Uvanlig i 1. utgave i slik fin stand. Vedlagt 2 gamle og interessante avisutklipp (faksimile av lite brev angående 'Et dukkehjem', inntil nylig ukjent for Ibsen-senteret). 7000,-

87. —  : Et dukkehjem. Skuespil i tre akter. Af... 1. utgave. København 1879. (Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn). Græbes Bogtrykkeri.). (1)-(7)-180  s. Side (1-7) går således: side (1): smusstittelside, verso blank, side (3): tittelside, verso blank, side (5): 'Personerne:..', verso blank, side (7): 'Første Akt...'. Orig. omsl. Mangler 1,5 cm. av ryggen ved nedre kapitél. Noe smusset/svak skjold på omsl. Noen sider med små brunpletter. Samt. navnetrekk på foromsl.

Boken ble utgitt den 4. desember 1879 i et opplag på 8000 eksemplarer. Uvanlig i originalt omslag, uinnbundet. 2500,-

88. —  : Fruen fra Havet. Skuespil i fem Akter. Af... 1. utgave. København 1888. (Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn). Græbes Bogtrykkeri.). (6) + (1, Første Akt...)-223 + (3 blanke)  s. Sidene (1)-(6) går således: side (1-2) blanke, side (3): tittelside, på verso: 'En af forfatteren...', side 5: smusstittelside, på verso: 'Personerne:...'. Orig. dekorert helsjirtingbd. (lyst sjokoladebrunt). Helt gullsnitt. En anelse skrapet/støtt ved kapitéler/hjørner. Lite navne-stempel på fribl. og tittelbl., ellers et meget fint eks.

Boken ble utgitt i København og Kristiania den 28. november 1888 i et opplag på 10000 eksemplarer. 4000,-

89. —  : Gildet paa Solhoug. Skuespil i tre Akter af Henrik Ibsen. Christiania 1856. OG: Hærmændene paa Helgeland, Skuespil i fire Akter af Henr. Ibsen. Christiania 1858. (Tillægshefte til Illustreret Nyhedsblad, første Halvår 1858) (4), 88 + 115, (1)  s. Bundet i ett samtidig skinnryggbd. med grønne tittelfelt og gulldekor på ryggen. Noe brunpletter i materien. Navn på sm. tittelbladet.

Meget tiltalende eksemplarer av Ibsens andre og fjerde bok. Gildet på Solhoug med det første blanke blad. Variant A. 1. (Schiøtz/Ringstrøm) av Hærmændene paa Helgeland, med "Hermændene" på mellomtittelbladet (formodentlig førstetrykket). 6000,-

I ORIGINALT OMSLAG, SOM UTGITT

90. —  : Hærmændene paa Helgeland, Skuespil i fire Akter af Henr. Ibsen. 1. utgave. Christiania 1858. (Tillægshefte til "Illustreret Nyhedsblad", første halvaar 1858). (1)-6-115 + (1)  s. Sidene (1)-(5) går således: side 1: Tittelbl., verso blank, side 3: smusstittelbl, på verso: 'Personerne....', side 5: 'Første Akt...' 'Tillægshefte til "Illustreret Nyhedsblad", første Halvaar 1858', tekst på foromslaget og på siste side. Orig. omsl., som utgitt. Materiens mål: ca. 19,9 x 14,2 cm. Ubeskåret materie. Omslaget ca. 3 mm. mindre i margene. Lite hakk ved øvre kapitél. Meget svake spor etter fjernet tape på verso av bakomsl. Noen svake bretter og lukket rift i øvre marg på bakomsl. Noen legg løse. Litt brunet i ytre marg på noen få sider. Diskre navnetrekk på foromsl, ellers et meget fint og rent eks.

Utgave A,1. Et usedvanlig eksemplar, kart og rent, der selv skriften på ryggen virker duggfrisk! Meget sjeldent i denne tilstand. 40000,-

91. —  : Lille Eyolf. Skuespil i tre Akter af... 1. utgave. København 1894. (Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn) Græbes Bogtrykkeri). (10) + (1, 'Første Akt...')-184 + (2 blanke)  s. Sidene (1)-(10) går således: side (1-3): blanke, på verso av side (3): 'Omtrent samtidig...', side (5): smusstittelside, verso blank, side (7): tittelside, verso blank, side (9): 'Personerne:...', verso blank. Orig. dekorert helsjirtingbd. (lysebrunt). Helt gullsnitt. En anelse skrapet ved hjørner/ytre falser/kapitéler. Lite navne-stempel på fribl., ellers et meget fint eks.

Utgitt i København og Kristiania den 11. desember 1894 i et opplag på 10000 eksemplarer. Boken solgte så godt at et nytt opplag var i handelen allerede den 21. desember. Ved en glipp hadde to danske aviser røpet stykkets handling den 14. november, kanskje en av grunnene som bidro til det gode salg? 4000,-

92.  —  : Når vi døde vågner. En dramatisk epilog i tre akter af... 1. utgave. København 1899. (Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn). Berlin S. Fischer.). (10) + (1, 'Første Akt...)-202 + (2 blanke)  s. Sidene (1)-(1, 'Første Akt...') går således: 3 blanke, på verso av side 3: 'Omtrent samtidig...', side (5): smusstittelside., verso blank, side (7): tittelside, på verso: 'Græbes Bogtrykkeri.', side (9): 'De optrædende personer:...', verso blank. Orig. dekorert helsjirtingbd. (burgunder). Helt gullsnitt. En anelse skrapet ved kapitéler/hjørner, ellers et meget fint eks.

Skuespillet ble utgitt samtidig i de fire nordiske landene den 19. desember 1899 i et opplag på 12000 eksemplarer. Boken var på forhånd utsolgt fra forleggeren, så et nytt opplag ble omgående, 22. desember, utgitt. Tekst-variant B, side 49. Bindvariant B. 4000,-

VAKKER REKKE AV IBSENS SAMFUNNSDRAMAER

93. —  : Samfunnsdramer: Et dukkehjem, Gengangere, En folkefiende, Vildanden, Rosmersholm, Fruen fra havet, Hedda Gabler, Bygmester Solness, Lille Eyolf, John Gabriel Borkman, Når vi døde vågner. Samtlige i 1. utgave. København 1879-1899. Bundet i 11 ensartede, beige, meget vakre skinnryggbd. med alle for- og bakomslag. Toppsnittene stusset, ellers nær ubeskåret materie. Bokbinder: Anker Kyster Eftr. 1983. Forgylder: Hagel Olsen. Svakt navnetrekk på foromsl. (kan være vasket)  til 'Et dukkehjem'. Noen reparasjoner i margene på omsl. til 'Vildanden'. Meget svak plett på foromsl. til 'Gengangere'. Svake bretter på omsl. til 'En folkefiende'. Tittelbl. til Rosmersholm' vasket og med svakt navnetrekk. Reparasjoner/svakt navnetrekk i margene på omslagene til 'Hedda Gabler'. Små hakk/rifter ved indre marg på bakomsl. til 'Lille Eyolf' og 'John Gabriel Borkman' (navn fjernet fra foromsl.)

Bortsett fra de beskrevne, mindre lyter, et elegant sett av Ibsens skuespill. Uvanlig å finne en slik rekke med alle omslagene intakt. Tekstvariant A i 'Når vi døde vågner'. (11 bøker). 55000,-

94. JOHNSON, G. D. B: Haandbog for Veiofficianter, indeholdende Anviisning til Veianlæg og hvad dermed staaer i Forbindelse, saasom Veies Vedligeholdelse, Sneebrydning, Opførelse af smaa Broer, Brygger, o. besl., Anmeldelse om Bro- pg Gadedæk, Minering, Steenhugning, samt om det Slags Træ- og Jernbroer, Flydebroer, Flyvebrier, m.m., som hertillands ere lidet kjendte, med formeentligen kunne hensigtsmæssigen benyttes. Hermed 8 litographerede Tabeller. Christianssand 1839. 176 + (1) + (1 blank)  s. 1 foldet tabell, 8 foldede plansjer. Samt. blankt kartonert bd. Ryggen falmet og med noen små rifter, ellers et rent og pent eks. Noe skrift på foromslagets verso. 1500,-

I KUN 15 EKSEMPLARER

95. JONSSON, TOR: Baksibragd. Lom 1985. (Privattrykk). 4to. (2 blanke) + (35 stensilerte) + (2 blanke)  s. 1 manuskript-side i faksimile montert inn. Orig. omsl. Fint eksemplar.

Trykt i 15 nummerte eksemplarer, dette er nr. 7. Fra etterordet: '-Brend og borte, sa Tor Jonsson sjölv om si förste diktsamling "Baksibragd". Han fortalde at dikta var skrivne på matpakke-papir og brukte konvoluttar og kva han elles hadde for handa da dikta vart til, og at alt ihop vart borte i krigsåra. Dette er ikkje heilt rett. Brotstykke av "Baksibeagd" finst att. Det er manuskriptsider som er reinskrivne med penn og blekk. I grunnen er det restar av  to diktsamlingar: Den förste "Baksibragd" frå 1937, og den omarbeidde "Baksibragd" frå 1938...'. Meget sjelden. 5000,-

96. JÆGER, HANS: Anarkiets Bibel. 1. utgave. Kjøbenhavn og Kristiania 1906. (2 blanke) + (6) + 485 + (4) + (1 blank) + (noen ekstra blanke)  s. Samt. skinnryggbd. med orig. foromsl. medbundet. Noen skraper på ytre fals/deklene. Lite navne-stempel på smusstittelbl. Ex libris på forsats. Portrett av Jæger satt inn som frontispiece og gammel avisomtale limt inn på de siste blanke sidene.

Med det meget karakteristiske foromslaget utført av Henrik Lund. 1500,-

97. —  : Novelletter. 1. utgave. Kristiania 1889. (Eget Forlag). 141 + (2) + (1 blank)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. med orig. foromsl. medbundet. Skrifen noe matt på fordekkelen og ryggen. Meget svake pletter på tittelbl. Svake pletter i margen på noen sider.

Vignett av Erik Werenskiold på foromslaget. Sjelden i originalbind. 3700,-

98. —  : Syk Kjærlihet. Roman. Af... 1. utgave. Paris 1893. (Imprimerie Adolphe Reiff). (2 blanke) + (4) + 362 + (2 blanke)  s. Elegant, nytt skinnryggbd. (rødt) med orig. omsl. medbundet. Toppsnittet stusset, ellers nær ubeskåret materie. Svake skraper på skinnet ved ytre falser. Svak skjold på for- og ettersats ved indre fals. Ex libris på forsats.

Supprimert, se Thuesen s. 144. 3000,-

99. (JÆGER, NIELS KNAG) Kort Anviisning om Maaden, sikkerst at forplante Træer paa, saavel ved Sæden, som af unge Rønninger, grundet paa egne Forsøg og efter det Nyttige Selskabs Anmodning til Landmandens Veytledelse i denne Deel af Jorddyrkningen. Samlet af En Dets Medlem. Bergen 1778. 54 + (2)  s. Side 15 feilpag. Samt.(?) kartonert bd. Forfatterens navn diskré skrevet på tittelbl. samt noen tall. Siste bl. med noen skjolder og små skjolder i nedre marg på noen sider. Navn på forsats.

Niels Knag Jæger, 1706-1780, klokker. Bibl. Nor. I,208. Uvanlig. 3500,-

100. JØLSEN, RAGNHILD: Fernanda Mona. 1. utgave. Kristiania 1905. (2 blanke) + (4) + 175 + (1 blank)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (grønt). Mini-plett på fordekkelen. Ryggen litt smusset, ellers et pent eks. 1700,-

101. KART OVER KRISTIANIA. Udarbeidet af Byens Opmaalingsvæsen. 1900-1901. (I 7 deler). Oversikts-del, merket 1901: Maalestok 1:10,000. Del 1-6, merket 1900: Maalestok 1:4000. Alle delene brettet og limt på lerret. I samt. (smusset) mappe. Kristiania 1900-1901. Hver del på oversiktskartet markert med tusj-tall. Liten skrape på ett av kartene, ellers i meget pen stand.

Hver del måler ca. 70 x 57 cm. og 1:4000-delene gir derfor et enestående detalj-bilde av datidens Kristiania. 10000,-

102. KIELLAND, ALEXANDER L: Betty's Formynder. Lystspil i fire Akter. 1. utgave. Kjøbenhavn 1887. (2 blanke) + 123 + (3 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (grønt). Litt skrapet ved kapitéler/ytre falser/hjørner på deklene. Diskré navnestempel på forsatsbladets verso. Ex libris på forsats. 1500,-

103. —  : Skipper Worse. Roman. 1. utgave. Kjøbenhavn 1882. (2 blanke) + 319 + (3 blanke)  s. Orig. dek. helsjirtingbd. (Grønt). Mini-huller ved nedre kapitél. Litt skrapet ved ytre falser/hjørner. Leggene litt "ujevne", ellers et pent og helt rent eks. 2300,-

104. (KITTELSEN, TH.) SKEIBROK, M: Sandfærdige Skrøner og sligt noget. Fortalte af... og illustrerede af Th. Kittelsen. 1. utgave. Kristiania 1891. 4to. (2 blanke) + 55 + (1) + (2 blanke)  s. Orig. illustrert kartonert bd. med sjirtingrygg. Litt skrapet ved deklenes hjørner/kapitéler. Noe gulplettet i materien.

Et godt eksemplar av en bok som det er vanskelig å finne i fin tilstand. Sjarmerende reklamer på for- og ettersats. Sundseth 25. 3000,-

105. LIE, JONAS: Digte af... 1. utgave. Christiania 1867. (Jac. Dybwads Forlag). 79, (1)  s. Samt. skinnryggbd. Noe slitt på hjørner og kapiteler. Noe bruning på satsbladene. En gj. gående skjod i snittet. Svak brist nederst i fremre fals.

Debut. Sjelden. 2500,-

MED DEDIKASJON

106. (LIE, JONAS) MAUSER, MAX: Natten til fandens geburtsdag. (Av) Max Mauser. 1. utgave. 1934. (Steenske Forlag.). 190 + (2 reklame)  s. Orig. helsjirtingbd. med orig. foromsl. montert inn. Ryggen falmet. Nye for- og ettersatser. Foromsl. pent forsterket på verso. Flekker i margen på 14 sider. Stempel på smusstittelbl. og på side 190.

Ded. fra Max Mauser på smusstittelbladet, 'Kampfellerne i Gasthaus zum Schwarzwälder-natten til 11te november 1934 i Saarbrücken/edres Max Mauser.'. 'Det var de rare, sjøgrønne øinene hennes som først gav mig lysten til å skrive litt ned hver dag. Siden hendte ting som jeg ikke forstod, men som måtte ha en hensikt som var skjult for mig....' Med det fantastiske omslaget av Harald Damsleth. Fin og samtidig ded. Sjelden i 1. utgave i slik tilstand. 3700,-

107. LOKKAM-GIRJE, olgus-valjijuvvum bittak dam lokkamgirjest almug skuvli ja sidi, mi læ olgus addujuvvum oktasas raddijume asatusa mielde. Buostas skuvlalavke. Udvalgte Stykker af den efter offentlig Foranstaltning udgivne Læsebog for Folkeskolen og Folkehjemmet. Første Skoletrin. Tromsast/Tromsø 1865. (G. Kjeldseths Bogtrykkeri). Liten 8vo. 317 + (3)  s. Samt. (orig.?) skinnryggbd. uten ryggtittel. Fint eksemplar.

Lappisk/norsk lesebok. Oversatt av N. P. Xavier etter 'Læsebog for Folkeskolen og Folkehjemmet', 1-2. Kristiania 1863. Diktet på side 24-27 oversatt av B. Kokk. Qvigstad/Wiklund N.60. Uvanlig. 2500,-

108. MOE, JØRGEN: I Brønden og i Kjærnet. Smaahistorier for Børn. Af.... 1. utgave. Christiania 1851. 12mo. 64  s. Orig. kartonert bd. (grått). Deler av ryggen borte. Svak skjold på bakdekkelen. Litt skrapet på deklenes hjørner. Samt. (desember 1850) navnetrekk på foromslagets verso.

Det sentrale verk i Jørgen Moes forfatterskap utenom eventyrene er barneboken "I Brønden og i Kjærnet" fra 1850, postdatert etter tidens skikk til 1851....Dette er den eneste norske fortellingsboken for barn som i uforandret skikkelse - bortsett fra endringer i rettskrivning - har overlevd sine hundre år. (Sonja Hagemann, Barnelitteratur i Norge, bd. I). Sjelden. 7500,-

109. —  : I Brønden og i Tjærnet. Smaahistorier for Børn af ... Andet Oplag. Kristiania 1880. (Alb. Cammermeyer). 48  s. Orig. sort dekorert helsjirtingbd. med blind- og gulldekor. Bindet noe slitt mot kanter og kapiteler. Navn og navnestempel på forsatsblad. Materien noe plettet.

Innheholder også: 'Dukken under Tøjrosen', 'Den flydende Ø', 'Gamle Hans Grenader' og 'Alarm'. 700,-

JØRGEN MOES DEBUT

110. —  : Samling af Sange, Folkeviser og Stev i Norske Almuedialekter. Med en Indledning af Jørgen Moe, Cand. theologiæ. 1. utgave. Christiania 1840. XII + 138 + (2) + 8  s. Med notebilag av L. M. Lindeman. Orig. kartonert bd. Fornyet rygg. Noe skrapet ved deklenes hjørner. Svakt smussede dekler. Liten prikk i snittet, ellers et rent og fint eks.

Jørgen Engebretsen Moes, 1813-1882, debut i bokform. Notebilaget har følgende tekst på tittelsiden: Norske nationalmelodier, samlede ved L. M. Lindemann, samt Kompositioner af Malicer-Knut. Schiötz/Ringstrøm skriver i 'Norske førsteutgaver, Oslo 2006, at denne boken er nesten like sjelden som førsteutgaven av Norske Folkeeventyr, altså at det eksisterer omslag kun 10 eksemplarer i dag. Sjelden. 15000,-

111. MUNCH, EDVARD: To håndskrevne beskjeder, på norsk og tysk, på papirark, 14,6 x 20,9 cm. Begge undertegne 'Edvard Munch'. Brettet vertikalt flere ganger. Svake pletter ved nedre marg.

Beskjedene er stillet til T. Tidemand som Munch brukte som drosjesjåfør. 5000,-

112. —  : To linjers egenhendig påskrift, på trykt takkebrev, fra Munch. Den trykte hilsen lyder: 'Hjertelig takk for al opmærksomhet på min 80 årsdag/Edvard Munch'. Hvorpå Munch har tilføyd: 'Riktig godt nyt år ønskes Dem/30-12-43'. Ikke signert. + Tysk postkort-fotografi av Edvard Munch. Ca. 1890-1900? Svakt smusset og små bretter i hjørnene. 2000,-

113. MUNCH, P. A: Kart over det sydlige Norge, efter de bedste forhaandenværende Kilder, fornemmelig de ved Norges topografphske og hydrographiske Opmaaling anstillende astronomiske og geodætiske Iagttagelser udarbeidet i Maalestokken 1/700000 af den sande Længde ved...Professor ved Universitetet i Christiania. Christiania 1845. 120 x 74,5 cm. oppklebet på lerret. Orig.(?) helskinnbd. med skrift i gull og ramme i blindtrykk på fordekkelen. Hakk ved øvre kapitél og noe skrapet på skinnet. Små rifter i brettene på kartet og noen pletter på verso. 2500,-

114. NORMANN, REGINE: Barnets tjenere. 1. utgave. Kristiania 1910. (4) + 169 + (3 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. Ryggen litt falmet. Samt. navnetrekk på smusstittelbl., ellers et pent eks.

Normanns 4. bok. Sjelden. 2300,-

115. NORSK FJELLSPORT. Utgitt av Norsk Tindeklub. 1968. Leks. 8vo. 175  s. Illustrert. Orig. dek. sjirtingryggbd. med vareomsl. og med orig. foromsl. medbundet. Fint eksemplar.

Summary in English, 8 sider, løst vedlagt. 1000,-

116. NYESTE SKILDERIE   af Christiania og Stockholm. 1. og 2. halvårgang. (En politisk, literair og commerciel Tiende.). (Mer utkommet). Christiania 1829. (1)-208 + (1)-104  s. I hefter, som utkommet. Mangler nr. 8 og 20 i 2. halvårgang, ellers komplett dette år. Alle heftene i 1. halvår med bretter horisontalt og vertikalt. En del gulpletter i materien. Siste nummer sterkt gulnet. En del rifter/bretter i margene.

Fra Skougaards bibliotek. Sjelden. 2000,-

PRAKTUTGAVEN

117. OSEBERGFUNDET. Bind I, II, III og V (alt som kom). Utgit av den norske stat under redaktion av A. W. Brøgger, Hj. Falk, Haakon Schetelig. Kristiania/Oslo 1917-1928. Folio. Illustrert. Orig. brune skinnryggbd. med rik gulldekor på ryggene og i 8 cm. felt på for- og bakdekkelene. Meget fint sett.

Trykt i 715 nummererte eksemplar, hvorav 60 eksemplarerer ble nummerert med romertall, disse kom ikke i handelen. Dette er nr. XXXIII. Meget uvanlig i denne praktinnbindingen. 13000,-

118. PETERSEN, KRISTIAN: Skikart over Nordmarken. Udarbeidet af Kristian Petersen. Udgivet af Larsens Våbenforretning. Stortorvet 13 B. Kristiania. Kristiania (1896). 59 x 55 cm. på lerret. Brettet. Omslagene limt på kartets verso. Noe skjoldet. Slitasje ved brettene. Rifter langs omslagets marger. En ekstra linje tegnet inn med blikk og to navn skrevet i margen.

Ett av de første skikartene som er utgitt. Sjeldent. 3500,-

119. PONTOPPIDAN, ERICH: The Natural History of Norway: Containing, a particular and accurate Account of the Temperature of the Air, the different Soils, Waters, Vegetables, Metals, Minerals, Stones, Beasts, Birds, and Fishes; together with the Dispositions, Customs, and Manner of Living of the Inhabitants: Interspersed with Physiological Notes from eminent Writers, and Transactions of Academies. Translated from the Danish Original of the Right Revd....Bishop of Bergen in Norway, and Member of the Royal Academy of Sciences at Copenhagen. In two Parts. Illustrated with Copper Plates, and a General Map of Norway. Del I-II i ett bind. London 1755. (Printed for A. Linde). Folio. XXIII,(1),206 + VII,(1),291,(1),(11 General Index),(1 blank)  s. 28 graverte plansjer. Side 158-160 og 219-220 feilpaginert i del II. Nytt skinnryggbd. Kartet i faksimile. En del sider/plansjer med svake skjolder/fuktpåvirket, men i hovedsak et rent og pent eks. 13000,-

120. PRØYSEN, ALF: Lillebrors viser. Melodier, Finn Ludt - Bilder, Øystein Jørgensen. 1. utgave. 1949. Tverr-4to. 28 upag.  s. Orig. illustrert (i farver) kartonert bd. Små skraper ved kapitéler/hjørner, ellers et meget pent eks.

Variant A,2. Prøysens 3. bok, 1. visesamling for barn. Inneholder klassikere som 'Blåbærturen' og 'Pelles bursdag'. Vanskelig å finne i slik god stand. 1500,-

121. —  : Musevisa. Tegninger av Willie Nordrå. 1. utgave. 1949. Stor tverr-8vo. 12 upag.  s. Illustrert i farver. Illustrerte forsatser. Orig. illustrert (i farver) omslag. Legg i midten løst, ellers et meget pent eks.

Et uvanlig pent eksemplar av denne norske vise-klassiker. Meget vanskelig å finne i fin stand. 1500,-

122. ROSENSTEIN, ROSÉN VON: Archiater og Ridder Hr. Rosén von Rosensteins paa Hendes Kong. Svenske Majestets naadigste Befaling forfattede HUUS- OG REISE-APOTHEQUE/Trykt i Stockholm hos Carl Gotlieb Ulf. 1765. Nu i det Danske Sprog oversat af Peder Severin Garboe. Kiøbenhavn 1768. (8) + 126 + (1) + (1 blank) + (16)  s. Samt. skinnryggbd. Hakk ved kapitélene. Litt skrapet ved deklenes kanter. Noen få sider litt tett beskåret, noen få bokstaver med teksttap. Pent eks. 2500,-

123. (RØROS KOBBERVERK) KVIKNE, OLAV: Tre hundre års-festen ved Røros Kobberverk søndag 21. juli 1946. Ved... (Røros) 1946. (Utgitt av Rørosbokkomiteen 1946). Stor 8vo. 32  s. Illustrert. Orig. kartonert omsl. Pent, uoppskåret eks.

Ded. fra Johan og Anna (Falkberget) på foromslaget. 750,-

124. SANDE, JAKOB: Sirius. Dikt. 1. utgave. 1955. 75 + (3) + (2 blanke)  s. Orig. omsl. To små pletter på bakomsl. Tre små tall på smusstittelbl.

Omslag av Jostein Øverlid. 500,-

125. —  : Svarte næter. 1. utgave. 1929. 91 + (2) + (3 blanke)  s. Orig. omsl. Liten skjold ved øvre kapitél på ryggen. En lese-stripe på ryggen. Svak brett i nedre, høyre hjørne på foromsl., ellers et meget pent, delvis uoppskåret eks.

Debut. Omslagstegning av Albert Jærn. 1500,-

MED DOBBELDEDIKASJON

126. SANDEMOSE, AKSEL: Vi pynter oss med horn. 1. utgave. 1936. 313 + (1) + (2 blanke)  s. Orig. omsl. Hakk og rifter/bretter på omslagene og ved øvre kapitél.

Ded., 4 linjer, fra den svenske forfatteren Eivind (Johnson) til hans kollega, forfatteren Gösta Gustaf-Janson på tittelbladet. Dessuten har Aksel Sandemose føyd til i nedre marg på samme side: 'J'm not afraid of the bad big wolf/16-12-36/oi! oi!/Aksel Sandemose'. Utkom 25. november 1936. Opplag 4000 eks. Omslagstegning av Ernst Hansen. Johansen og Væth s. 13. 3000,-

127. SANNES, OLAV: Drangedal med Tørdal. Ei bygdesoga. Drangedal 1924. Leks. 8vo. (8) + 728 + (2)  s. Illustrert, foldet kart. Priv.(?) skinnryggbd. Små rifter ved øvre kapitél. Litt skrapet på skinnet ved kapitéler/hjørner. Navnestempel på sm.tittelbl.

Originalutgaven. 1200,-

128. SCOTT, GABRIEL: Boken om de fire dukker som vandret ut i verden for at tjene sit brød selv. 1. utgave. Kristiania 1910. 4to. (2 blanke) + (6) + 77 + (3 blanke)  s. Orig. illustrert kartonert bd. med sjirtingrygg. Stempler på fribl. og dets verso. En del understrekninger og tilføyelser med blyant gjennomgående i materien. Rene og pene dekler.

Omslagstegning av Arnold Thornam. Sjelden. 1700,-

MED INTERESSANT INNSKRIFT

129. —  : De vergeløse. Et barns historie. 1. utgave. 1938. 327 + (1 blank)  s. Orig. helsjirtingbd. Mini-pletter på forsatsbl. Lite navne-stempel på smusstittel- og tittelbl., ellers et pent eks.

Med 9 linjer, egenhendig, innskrift (med grønt blekk) av Gabriel Scott på forsatsbladet. Signert 'Gabriel Scott' og datert '16/11 38'. 'Hvordan vilde det være, om de kristne viste sin kristendom ved å ta seg litt mere av de vergelöse istedenfor å sende dem på barnehjem....'. 3000,-

130. —  : Det spøker. Historier fra det gamle prestegaardskjøkken. 1. utgave. Kristiania 1911. (8) + 241 + (1 blank)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. (grønt). En anelse skrapet ved ytre falser (mini-hull)/hjørner på deklene. Liten brett på ettersatsbl. Liten plett ved indre fals på forsatsbl. og de 4 første bl., ellers et meget fint eks. 1500,-

131. SKRAM, AMALIE: Brevkort til kommandør Vilde. 21 tettskrevne, håndskrevne linjer med sort blekk på 11x8,5 cm. brevkort med gullsnitt. Datert "Klasensgade 11, 19-5-93" og signert "Deres hengivne Amalie Skram". Skjold på verso.

+ Medfølger: Lucie. Af ... Kjøbenhavn 1888. Forlagt af I. H. Schubothes Boghandel. Græbes bogtrykkeri. Forlagets røde helshirtingbind dekorert i sort og gull. Noe bleket på ryggen og svakt slitt på kanter og hjørner. Materien smusset enkelte steder. Navn på forsatsbl.

"Kjære kommandøe Vilde! Jeg har sveget mit løfte, men det er på grund af sygdom. I over 3 uger har jeg lidt af en ondartet forkjølelse, ... Endnu er jeg daarlig, men lægen mener at luftforandring vil gjøre godt og vil endelig ha mig afsted.  Jeg gik og trode hele tiden, at jeg skulle få komme ud til Dem som aftalen var, smil og elskværdig som De altid er! ... Lev vel, kjære kommandør! En riktig god sommer ønskes Dem! Deres hengivne Amalie Skram.". 6000,-

132. SNORRE STURLASSON: Snorre Sturlesens Norske Kongers Krønike, oversat paa Dansk af Herr Peder Clausen. Og nu paa nye oplagt og formeret med Tillæg....med en hosføyed Chronologie over Kongernes Regierings Tiid fra Harald Haarfager til Kong Oluf, samt deres Slægt-Register Som ogsaa en kort Beskrivelse over Norge, Island, Færøerne og Grønland. Kiøbenhavn 1757. (2. utgaven). (24) + 794 + (12) + 152  s. Noe senere skinnryggbd. uten ryggtittel. Skraper på deklene og på skinnet. Materien meget ren og pen. Ex libris på forsats. 9000,-

133. SOLSTAD, DAG: Spiraler. 7 noveller. 1. utgave. 1965. 148 + (1) + (3 blanke)  s. Orig. sjirtingryggbd. med vareomsl. To mini-rifter i øvre marg på vareomsl., ellers et meget fint eks.

Debut. Omslag av Odd Hvistendahl. 2000,-

134. STENERSEN, ROLF: Det likner kjærlighet nitten/førr. 1. utgave. 1940. 205 + (3 blanke).  s. Orig. dekorert helsjirtingbd.

Trykt i 100 nummererete eksemplarer. Dette er nr. 26. Ded. fra Rolf (Stenersen), 'Til Lill' på smusstittelbladet. 2300,-

135. —  : Godnatt da du. 1. utgave. 1931. 156 + (4 blanke)  s. Orig. omsl. Svak skjold på bakomsl. Noen rifter/bretter langs omslagenes marger.

Ded. fra Rolf (Stenersen) 'Til Lill' på fribladet. Debut. 1500,-

135.       —  : Godnatt da du. 1. utgave. 1931. (2 blanke) + 156 + (4 blanke)  s. Orig. sjirtingryggbd. med vareomsl. Noen rifter på vareomsl.

Debut. 700,-

SCHÖNINGS SNORRE-OVERSETTELSE I PRAKTBIND

137. (STURLASSON, SNORRE) Heimskringla edr Norges Konungasögur, af Snorra Sturlusyni. Snorre Sturlesons Norske Kongers Historie. Historia Regum Norvegicorum conscripta a Snorrio Sturlæ Filio. Qvæ Sumtibus serenissimi et clementissimi principis, daniæ  norviæqve hæredis Frederici magni regis, Frederici, filii. Nova, emendata et aucta editione in lucem prodit, opera Gerhardi Schöning. Tom. I-VI. København 1777-1826. (Typis Augusti Friderici Steinii). Folio. (4), LII, 349, XII, 400, XLIV, 494 + (8), XXXIX, (1), 438, (4), XXX, 394, (2),VI, 417  s. Medbundet: ti foldeplansjer med slektstre + tre foldede kart. Kobberstukne og treskårne vignetter. Bundet i to praktfullt gulldekorerte 1800-tallsbind. Restaurert meget pent ved fremre fals på bind I, ved nedre kapitel i bind II. Et vakkert sett med en uvanlig ren materie. I bind 1, siste del: En p. 145 er feilpaginert som 126. En s. 213 er feilpaginert som 199.

HeImskringla med norrøn, dansk og latin trippeltekst på samme side. Bundet i to praktfullt gulldekorerte 1800-tallsbind. Må sees. 50000,-

138. THUE, FRIDERICH WILHELM: Forsøg til Beskrivelse over Kragerøe Kiøbsted og Langesunds-Fiorden, eller Scheens Kiøbsted med dens Ladesteder, samtlig beliggende i Bradsberg Amt og Aggershuus Stift i Norge ved...Kongelig Consumtions-Inspektør i Friderichshald. 1. utgave. Kiøbenhavn 1789. (Johan Rudolph Thiele). 184  s. De siste 8 sidene som inneholder listen over subskribentene, mangler her. Samt. kartonert bd. med nytt tittelfelt i skinn montert på fordekkelen. Gjennomgående med små brunpletter i materien, men i hovedsak et pent eks.

Bibl. Norv. II, 1059. 7500,-

139. TORM, ERIC OLUF (UTG.).: Antiqvitatum Danicarum Seremones XVI. Ex Bojaricæ Historiæ Johannis Aventini libro primo selecti Et Novis Commentariis Johannis Lyscandri Bramensis Illustrati; Nune verò Ex Bibliotheca Regiæ Academiæ Hafniensis in lucem editi Opera Erici Olai Tormii, Mathemat. Profess. Publ. 1. utgave. Hafniæ 1642. (8) + 155 + (17)  s. Senere kartonert bd. Ryggen falmet. Noen papir-rester på ryggen. Skjold i øvre, ytre hjørne av materien på de første 50 sidene. Flere samt. navnetrekk på tittelbl.

Boken som i hovedsak omhandler dansk oldtids topografi og historie, ble først utgitt av Erik Torm. Thesaurus 546, Bibl. Dan. II,s.572. 1500,-

140. UNDSET, SIGRID: Brev til Førstebibliotekar A. Kjær. 1 side, 22,6 + 28,6 cm., påtrykt Bjerkebæk pr. Lillehammer. Håndskrevet, 16 linjer, datert 29.9.1926., undertegnet "Deres hengivne Sigrid Undset". Medfølger konvolutt 15,4x 12,3 cm. m. frimerke og stempler. På verso påtrykt Bjerkebæk pr. Lillehammer og påklistret jubileumsmerke for Stiklestad Kapel 1030-1930.

Kjær var Førstebibliotekar ved Universitetsbiblioteket. "Kjære Herr Kjær, Takk for Deres venlige brev (...) Jeg kan bare svare, De er velkommen naar som helst, og jo før jo heller; vi glæder os alle til De kommer. (Og jeg har fundet ett og andet nyt som jeg glæder mig til at vise Dem.) ". 2800,-

141. —  : Fru Marta Oulie. 1. utgave. Kristiania 1907. (4) + 129 + (1 blank)  s. Samt. sjirtingryggbd. Navn på sm.tittelbl. 1500,-

142. —  : Happy Times in Norway. (Translated from the Norwegian by Joran Birkeland). 1. utgave. New York 1942. (Alfred A. Knoph). VIII + (1) + (1 blank) + (1) + (1 blank) + 224 + (1) + (1 blank)  s. Vignett-illustrasjoner, forsats-illustrasjoner og omslag i farver (tegnet av Norman Reeves). Orig. helsjirtingbd. med vareomsl. Små rifter/skraper langs vareomslagets marger. Med prisavgivelse på vareomslagets flapp, ikke klippet (som utgitt). Pent eks.

Norsk utgave av boken ble først utgitt i 1949, 'Lykkelige dager'. Uvanlig. 2500,-

SIGNERT

143. —  : Sigurd and His Brave Companions. A Tale of Medieval Norway. Illustrated by Gunvor Bull Teilman. First Edition. New York 1943. (Alfred A. Knopf ). (3 blanke) + (1) + XI + (1) + 139 + (2) + (3 blanke)  s. Orig. helsjirtingbd. med vareomsl. Hakk, ca, 2,5 x 8 cm., ved nedre, høhre hjørne på vareomsl. Skraper langs vareomslagets marger. Små pletter på fordekkelen.

Signert av Sigrid Undset på smusstittelbladet. 1. utgaven av "Sigurd og hans tapre venner", ble først utgitt i Norge i 1955. 2500,-

144. (VINJE, AASMUND OLAFSEN) Dølen. Eit Vikublad. (Utgjevet av A. O. Vinje). I. årgang, hefte 1-52. 2. årgang, hefte 1-31, mangler nr. 12,32 og 34. 4. årgang, hefte 1-52. 6. årgang, hefte 1.52, mangler nr. 9,20 og 26. 7. årgang, hefte nr. 2,14 og 28. 8. årgang, hefte 1-22, mangler nr. 18. Christiania 1858-1870. Folio. Bundet i 3 kartonerte bd. med sjirtingrygg. Heftene har vært brettet horisontalt og vertikalt. 1. bl. i årgang I smusset og med rift. Pletter på noen få sider. Reparasjoner/huller på noen få sider (litt teksttap). Ett bl. med horisontal rift. Navn/skrift på forsatsbl. 7000,-

145. VINSNES, MAREN: I Drammen for sytti Aar siden. 1880. (2), 211, (1)  s. Forlagets dekorerte helsjirtingbd. Noe slitt på kanter og hjørner.

Maren Vinsnes var datter til Hanna Winsnes og ga ut flere bøker. 500,-

146. WULFSBERG, JACOB: Tale holden i Christiania den 4. Junii 1793 angaaende et Universitet i Norge. (Om Tønsberg). Kiøbenhavn 1793. 16  s.  Samt. kartonert bd. med enkel gullrand på deklene. En anelse skrapet ved kapitélene. Litt falmet ved ryggen, ellers et meget pent eks.

Med navnetrekket til Friderich Christian på tittelbladet. Eksemplar på skrivepapir. Fra Skougaards bibliotek. 1500,-

147. ØRSTED, ANDERS SANDØE: Juridisk Tidsskrift. Bind 1-16. Udgivet af ... Bind 14 mangler. Kjøbenhavn 1820-29. Pene samtidige skinnryggbd. med gulldekor og tittelfelt i grønt og brunt på ryggen. Blågrønt snitt. Materien ren. Et tiltalende sett.

Anders Sandøe Ørsted (1778-1860) er en av kjempene i dansk-norsk rettsvitenskap. På tross av utestengning fra universitetetet skapte han et grunnlag som norsk-dansk rett fremdeles hviler på. Han brøt med den da rådende naturretts oppfatning av retten som konstant og objektiv, og kjempet for realismen innefor retssvitenskapen.  Juridisk Tidsskrift er ett av tallrike tidsskrifter Ørsted stod som utgiver av. 2500,-

148. AARS, SOPHUS: Her og der. Med illustrationer af Ludv. Skramstad. Kristiania 1894. (6)+195+(1 blank)  s. Dekorert orig. helsjirtingbd. Bindet litt skrapet ved ytre, fremre fals og nedre kapitel, ellers et pent eks. 800,-

149. —  : I Skoven. Erindringer og Billeder. Med to Billeder efter Tegning af Karl Uchermann og Eilert Mehl. 1. utgave. Kristiania 1886. (2 blanke) + (8) + 163 + (1 blank)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. Litt gulnet på ryggen og liten plett på bakdekkelen, ellers et fint eks. 750,-

NORDVESTPASSAGEN I HEFTER

150. AMUNDSEN, ROALD: Nordvestpassagen. Beretning om Gjøa-ekspeditionen 1903-1907. Med et tillæg av premierløitnant Godfred Hansen. 1. utgave. 1907. Illustrert. I 16 hefter som utkommet. Gj. gående plett i først heftes fire siste blad. Noe bruning ytterst i snittet på noen hefter.

Medbundet subskripsjons-innbydelse i 1. hefte. Bortsett fra de beskrevne lyter, et rent og fint sett. Hefte-utgivelsene kom alltid ut før bokutgivelsen og er sjeldne i god stand. 6000,-

151. (ARENTZ, HANS) Beskrivelse over Stavanger Amt i Norge. Første Deel. (Alt som kom). Kiøbenhavn 1779. (Trykt paa Gyldendals Forlag). 63, (1)  s. Samt. blankt omslag. Omslaget slitt på oveflaten og i rygg. Senere forsatser (?). Ex libris på forsats.

Bibl. Norv. II, 1686. 2500,-

152. BJØRNSON, BJØRNSTJERNE: Egenhendig brev signert og datert Paris, 24de aug. 87. Ett ark, 22,5x18 cm., påskrevet begge sider, brettet to ganger med liten rift i brettene to steder.

Til Vøringsaasen på Gjøvik (?). Et både fortrolig og praktisk brev, der Bjørnson bl. a. skriver om Bergliots pubertetsproblemer og investering i nye ovner på Aulestad med tanke på den planlagte hjemreisen senere samme år (familien flyttet hjem denne vinteren etter fem år i utlandet). Dessuten skriver han om noe han har kalt for "Aulestad-viser"; "Jeg har en hel del viser at skrive, bondelivets sange; fra deres innerste frygt og glæde, dype Tanker og glade oplevelser..., alt i sange...". 2000,-

153. BLOM, S: Natuur- og Folke-Retten, udgivet, ved... Kiøbenhavn 1781. (Trykt hos P. Horrebow, boendes i Adelgaden No. 301.). (16),186,(6)  s. Vignett. Samt. kartonert bind. Bindet noe slitt i overflaten. Ormehull ved nedre kapitel og nederst innerst på 16 første s.

Sigvard Blom (1751-1780), student fra Kristiania skole i 1770 og død i København bare 29 år gammel. I tillegg til hærværende bok skrev han et par "traktater" på latin (1776 og 1778). Bibl. Dan.,132. Ehrencron-Müller I,469. 2500,-

BORCHGREVINK I HEFTER

154. BORCHGREVINK, CARSTEN E: Nærmest Sydpolen aaret 1900. Med 6 kort og 266 illustr. 1905. 4to. 24 deler i 22 hefter i originalomslag. Enkelte hefter med svake skjolder på omslaget og litt slitt på ryggen, men gjennomgående et helt og pent sett.

Med subskrisjonsinnbydelse i hefte 1 og egen kupong for bestilling av bokbind i hefte 24. Heftene kom ut før bokutgaven og er sjeldne å finne i god stand. 3500,-

155. BREDSDORFF, PEDER MORTENSEN: Tanker til højere og nærmere Eftertanke, angaaende Norges Jern-Verker, Hvad anses til deres Skade, og hvad derimod vilde være fornødent og beforderligt til deres Opkomst; tilligemed Kort Efterretning om Jern-Verkerne, om Malmenes Beskaffenhed og Behandling, samt om Kul med videre. forestillede af ... Forvalter ved Eidsfos Jern-Verk. Kiøbenhavn 1784. (Trykt hos L. N. Svares Efterleverske). (8),159, (1)  s. Samt. skinnryggbind. Slitt på kanter og hjørner. Materien noe brunplettet.

Peder Mortensen Bredsdorff (1728-1799) reiste til Norge i 1757 og var forvalter ved h.h.v. Fossum, Wolds, Eidsfos og Holdum Jernverker. Publiserte også bøker innenfor jus, teologi og medisin. Ehrencron-Müller II. Har tilhørt Eidsfos Jernverk (stempel på forstsbl.) Sjelden. 7000,-

156. BRUHEIM, JAN-MAGNUS: Bilete med bakgrunn. Dikt. 1. utgave. 1957. 93 + (3 blanke)  s. Orig. omsl. Meget pent eks.

Ded fra Jan-Magnus Bruheim til Ragnvald Skrede på smusstittelbladet. 1000,-

157. —  : Spegelen. Dikt. 1. utgave. 1950. 131 + (1 blank)  s. Orig. omsl. Ryggen en anelse brunet, ellers et pent eks.

Ded. fra Jan-Magnus Bruheim til Ragnvald Skrede på smusstittelbladet. Bruheims 5. bok. 1500,-

158. —  : Vide er vegane. Dikt. 1. utgave. 1960. 71 + (1)  s. Orig. omsl. Meget pent eks.

Hyggelig dedikasjon fra Jan-Magnus Bruheim til Ragnvald Skrede på smusstittelbladet. 1000,-

159. CAPPELEN, PEDER W: Eventyret ute. Brev fra Flyndrefjord. Med tegninger av Hammarlund. 1. utgave 1960. Orig. bd. med vareomslag. Noen små flekker på omslagets rygg, ellers et meget pent eks.

Hyggelig samtidig hilsen fra forfatteren til Sigmund Strømme (direktør i Cappelens Forlag) på smusstittelblad. + Medfølger av samme forfatter"Vandringer" med tegninger av Hammarlund. 1968. Orig. bd. med vareomslag. Meget pent eks. Med innlimt julehilsen fra forfatter og forlegger, signert av begge. . 700,-

160. CHRISTENSEN, LARS SAABYE: Historien om Gly. Dikt/Prosa. 1. utgave. 1976. 83 + (5 blanke)  s. Orig. omsl., som utgitt. Spor etter liten brett i foromslagets nedre, høyre hjørne. Materien lytefri.

Debut på ordinært forlag. (Diktsamlingene 'Sirkel' og 'Grønt lys' ble utgitt på eget forlag tidligere). Omslag ved Leif Bakke. 'Steinen traff vannet/uten en lyd./Skogen fór opp.'. 750,-

161. COLBAN, ERIK ANDREAS: Forsøg til en Beskrivelse over Lofodens og Vesteraalens Fogderie i Nordlands Amt, med et Situations-Cart, af ... Det Kgl. Norske Videnskabers-Selskabs Skrifter. Tronhjem 1818. 86   s. 1 foldet, kobberstukket kart (av Kirstine Colban). I materie, tatt ut av omsl/bind. Liten rift i tittelbladet, ellers meget pen.

Med kobberstukket, "Cart over Lofodens og Vesteraalens Fogderi i Nordlands Amt, med dets Øer, Strömme og Sunde, forfattet efter almindelig Mileberegning og Compas-Strög af Kirstine Colban. Kirkevaag i Juni 1814.", i perfekt stand. Kartet har et meget sjarmerende bilde av fiskevær og båter i kartusjen. Erik Andreas Colban, 1760-1828, provst i Lofoten og Vesteraalen. Om denne boken sier Francis Bull: "(Den) er ikke ment som et videnskapelig skrift, men har den praktiske hensikt at vise "hvad denne Provinds er og kunde være" og ut fra en menneskealders stræv og dyrekjøpte erfaring kan Colban tale med myndighet om spørsmaalene. Det interessanteste i beskrivelsen er dog kanske den strenge, men indholdsrike karakteristik av befolkningen i distriktet, og skildringen av dens "Levemaade og Skikke". Sjelden. 8500,-

FORFATTERENS EKSEMPLAR MED NOTATER

162. COLLETT, A: Fængsler og Straffe i det gamle Kristiania. Særaftryk af "Aftenposten". Kristiania 1903. (Chr. Schibsteds Bogtykkeri). 46  s. Priv. granitolbd. Bindet slitt på rygg og kanter. Fuktskjolder i materien.

Nr. 1, forfatterens eget, av kun 26 trykte eksemplarer. Fordelingsliste for de resterende eksemplarer på forsatsen. Signert av forfatteren på forsatsbl., samt tallrike håndskrevne notater gjennom teksten. Alf Collett (1844-1919) ekspedisjonssjef og spesialhsitoriker, sønn av Camilla Collett. Hans hovedverk er "Gamle Christiania-Billeder" (1893), hvis illustrasjoner ligger til grunn for Bymuseets portrettsamling. 1500,-

163. DEN PRAKTISKE OG SPARSOMMELIGE KOGEBOG. Kristiania 1893. (Bertrand Jensens Forlag). 64  s. Samt. grått, smårutete (blankt) omslag. Omslaget noe bleket mot kantene og litt slitt på rygg og kanter. Et uoppskåret eksemplar med ren materie.

Finnes også i et omslag med tegning og tekst, så dette er enten et privat omslag eller en variant. En av de aller tidligste eksempler på oppskrifter hvor ingrediensene er listet opp først. Notaker 101. Sjelden. 1000,-

ENGELBRETS-DAATTER KOMPLETT

164. ENGELBRETS-DAATTER, DOROTHE: Siælens Sang-Offer, Indeholdende Endeel Gudelige Psalmer Tillige med Morgen og Aften-Sukke Til Hver Dag i Ugen Samt Hendes Andægtige Taare-Offer For Bodfærdige Syndere. Kiøbenhavn, Aar 1755. Tykt hos Andreas Hartvig Godiche, og findes hos hannem til kiøbs næst ved vor Frue Skole. 8vo. (10 X 17 cm.). Komplett: I: (36),195,(11) II: (24),110,(16)  s. Kobberstukket portrett som frontisp. samt fire tresnitt i bokens del II (s.1, 53,85,93). Samtidig slitt skinnryggbind. Samt. skrift på forsatsen. Enkelte sider i mindre format, ikke revet men pga. papirfeil og uten teksttap. Lukket rift i forsats og frontisp.

Da Dorothe Engelsbretsdatter (Bergen 1634-1716) utga 'Sjælens sang-offer' i 1678 hos Mickel Thommesøn i Christiania var dette den første bok av en norskfødt forfatter trykket i Norge. Forfatteren har selv fortalt at det bare ble trykket noen få eksemplarer av førsteutgaven, og i dag eksisterer det så vidt vi vet ikke lenger noen eksemplarer av denne. En ny utgave ble snart gitt ut av Thommesøn, samt en annen i København, begge dog uten Engelbretsdatters samtykke. Den legitime andrenutgaven kom i 1681 og av denne kjennes tre eksemplarer. I 1685 kommer femte utgave, en radikal revisjon; samt hennes nye bok 'Taare-Offer'. Videre finnes det utgaver fra 1714, 1717, 1724,1736,1743 og 1749 hvilket sannsynligvis betyr at 1755-utgaven (denne) er 13. legitime utgave av 'Sjælens sang-offer'. Her er den bundet sammen med 'Taare-offer' med felles tittelblad, samtidig som de fremstår som to separate bøker med egen paginering og registre.

Engelbretsdatter ble starks "oppdaget" av sin dansk-norske samtid, og hun ble feiret som en av tidens største diktere. Samtidig var hun kontroversiell, både alene fordi hun var kvinne, og at hun var norsk og brukte mange norske ord. De hyppige og mange opplagene vitner imidlertid om en meget populær forfatter. Det samme gjør det faktum at nesten alle eksemplarer vi ser av denne boken bærer preg av meget flittig bruk. Dette gjelder også for hærværende bok, men den er et komplett (sjelden) og attraktivt eksemplar av hovedverket i et av de mest usedvanlige forfatterskap i norsk litteratur. Bibl. Danica I, 346. Bibl. Norv. III, 2236. 5000,-

165. ENGELSTAD, HELEN: Refil. Bunad. Tjeld. Middelalderens billedtepper i Norge. 1952. (Fortids kunst i Norges bygder). Folio. 119  s. Rikt illustrert, delvis i farver. Orig. omsl. i orig. eske. Meget pent eks. 1200,-

TIDLIG KVINNEHISTORIE

166. ENGELSTOFT, LAURITS: Forsøg til en Skildring af Qvindekjønnets huuslige og borgerlige Kaar hos Skandinaverne för Kristendommens Indförelse. Et priisskrift af ... Kiöbenhavn 1799. (Gyldendals Forlag). (6), 323, (1)  s. Kobberstukket tittelblad. Samt. skinnryggbind. med gulldekor og tittelfelt på ryggen. Bindet slitt.

Laurits Engelstoft (1774- 1851), dansk historiker og geograf. Vant i 1797 Universitetets gullmedalje for  hærværende avhandling. Erslew 1,s. 375. 1000,-

167. EYR   et medicinsk Tidsskrift. Bind 3 og 4 og bind 9 til 11. (I alt kom det 43 hefter eller 11 bind). Med flere Tavler i Steentryk. Red.: M. Skjeldrup og Fr. Holst. Register over det første til tiende bind bakerst i bind 11 (Aargangene 1826 til 1835) medfølger. Kristiania 1826-1837. 343, VIII, 359 + (8),372 + (8),360 + (8), 339, (1), 56  s. Bundet i samtidige, noe slitte bind.

Eyr var Norges første medisinske tidsskrift. Navnet er norrønt, og er navnet til gudinnen for legekunsten. Meget sjeldent. 4000,-

168. FALCK-YTTER: Lek ude og inne af ... Kristiania 1893. VIII,120 (4 reklame)  s. Forlagets kartonerte dekorerte bind. Navn på fordekkel. Løs i rygg og falser, slitt på kanter og hjørner. Materien noe plettet.

Svært sjarmerende bok med morsomme illustrasjoner. 500,-

169. GATHORNE-HARDY, ALFRED ERSKINE: My happy Hunting Grounds. With notes on sport and natural history. With illustrations by G. E. Lodge, Sir Frank Lockwood, W. A. Toplis and from photographs. London 1914. Orig. dekorert helsjirtingbd. Noe bruning på forsatsbladene, ellers et rent og pent eks.

Schiötz 358  Laks- og ørretfiske i Norge i 6 sesonger (mellom 1865 og 1913). Chria. - Mjøsa - Rauma. Sundal - Trondhjem. Sundal - Alfheim. Sundal - Todal - Kaarvand - Lilledal - Øksendal. Alfheim - Vangshaugen. . 1200,-

170. GULDBERG, A. S: Om Sandsynlighedsberegningen og dens Anvendelse paa Hazardspil og Forsikringsvæsen, fremstillede af ... Udgivet af Selskabet for Folkeoplysningens Fremme. Første Tillægshefte til Folkevennen for 1873. Kristiania 1873. (P. T. Mallings Bogtrykkeri). (4),79, (1)  s. Orig. typografiske omsl. Sprukket opp i ryggen. 600,-

171. HAGERUP, EYLER: Om Oluf den hellige, Norges Konge. En Læsebog for Meningmand. Ved...residerende Kapellan i Værdalen. Kjøbenhavn 1805. (Trykt hos og forlagt af Andreas Seidelin). (16) + 262 + (1 reklame) + (1 blank)  s. Frontispiece stukket av Grosch. Samt. skinnryggbd. Kapiteler og hjørner slitt. Materien en anelse brunplettet.

Eyler Hagerup, født 1766 i Skjærstad, død på Solbu i Orkdalen i 1826. Sogneprest til Aure, men i 1817 suspendert fra sit embede og ved høyesterettsdom i 1821 'for Overtrædelser af Embedspligter og Forseelser i Liv og Levned tilfunden at have sit Embede forbrudt.' Fra Skougaards bibliotek. 800,-

172. HALVTREDSINDSTYVE KORT-CABALER   eller Patience-Spil. (Efter det Svenske). Arendal 1833. (Trykt i N. C. Walds Bogtrykkerie af L. A. Krohn.). 12mo. (2), 24, (2)  s. Kobberstukket vignett på tittelblad. Samt. skinnryggbd. Slitt på kanter, hjørner og kapiteler.Materien noe smusset og brunplettet.

Arendal fikk sitt første trykkeri i 1832. 700,-

173. (HAMSUN, KNUT) MØRNER, BIRGER: Salig baronessen. Skuespil i tre akter. Med forord av Knut Hamsun. 1. utgave. Kristiania 1893. 88  s. Orig. typgrafisk omsl. Ryggstripen sprukket opp. Skrift (vedrørende proviniensen) på foromslag og foromslagets verso.

Med tre siders tettskrevet dedikasjon til Mörners venn Ernst Malmberg, der det redegjøres for de "private grunde" ( Hamsun) for at boket utkom på norsk. Signert "okt. 1924 Birger Mörner" og "B. M." lenger nede. Hamsuns forord på tre sider er en rask biografisk skisse der Hamsun utdeler mange godord om forfatteren. Østby s. 53. Boken ble oversatt av Bolette C. Pavels Larsen (Hj. Pettersen s. 50.) men hos Schiötz 716 tilskrives Hamsun den norske oversettelsen. Eiler H. Schiöts' eksemplar, en gave fra Rolf du Rietz. Første svenske utgave kom 1925. . 1500,-

174. HAUKENÆS, TH. S: Natur, Folkeliv og Folketro i Hardanger, belyst ved Natur- og Folkelivsskildringer, Eventyr, Sagn, Fortællinger o.s.v. fra ældre og nyere Tid. Første Del: Eidfjord. Hardanger 1884. (Udgiverens forlag. Trykket i Bergen. N. Nilssens Bogtrykkeri). (9), 18-215  s. Nyere granitolryggbd. Materien noe brunplettet.

Den spesielle pagineringen skyldes sannsynligvis ikke at noe mangler, men en feil fra setteren. 3500,-

ER DANS OG SPILL SYND?

175. HELLMUND, EGID. GÜNTH: Theologiske Svar paa De to Spørgsmaale: I. Om Dantz, som nu omstunder øves saa meget i Verden, er Synd? II. Om Spil er Synd? / Efter godvillige Sieles Begiering kortelig, men dog grundelig og tydelig, i to besynderlige Tractater forfattet af... Oversat af tydsk i det danske Sprog, og paa nye til Trykken bekostet af et Christelig-Sindet Hjerte. Bergen 1794. (Trykt hos R. Dahls Efterleverske.). 12mo. 96  s. Samt. skinnryggbind. Ormehull langs nederste del av fremre fals. Noe bruning i materien.

Bibl. Danica I,292 nevner en 1740-utgave, så dette er sannsynligvis første utgave trykt i Norge. Ikke i Bibl. Norv.(?), ikke i Norbok. En ny utgave ble trykket i Christiania 1848. 2000,-

176. (IBSEN, HENRIK) Catilina, Drama i tre Acter, af Brynjolf Bjarme. 1. utgave. Christiania 1850. (I Kommission hos P. F. Steensballe. F. Steens Bogtrykkeri.). 12mo. (1)-(5) + 6-125 + (1 blank) + (1, 'Anmærkninger') + (1 blank)  s. Sidene (1)-(5) går således: tittel-side., verso blank. Smusstittel-side, rolleliste på verso. 'Første Act.' starter på s. (5). Nyere svart skinnryggbd. med dekor i gull på dekler og rygg.  Materiens mål: 17,7 x 11 cm.  Tittelbladet reparert og med noe smuss samt stempel. Enkelte brunpletter i materien. Småhakk i kanten av en del av sidene tyder på et ubeskåret eks.

Debut.  'Dramaet forelå ferdig trykt fredag 12. april 1850 med Brynjolf Bjarme som forfatternavn og kom i handelen 15. april s.å. (Thuesen 1922, 12-15). Opplagstallet er usikkert og varierer i ulike kilder mellom 205 (FU1) og 250. Det kan ha vært større, kanskje 300-400 eksemplarer.' (Henrik Ibsens Skrifter, K1, Oslo 2005). 35000,-

177. IBSEN, HENRIK: Fru Inger til Østeraad. Historisk Drama i fem Akter af Henr. Ibsen. 1. utgave. Christiania 1857. (Trykt og forlagt af H. J. Jensen). (1)-(5) + 6-148  s. Sidene (1-5) går således: side 1: tittelside, verso blank, side 3: 'Personerne:...', verso blank, side 5: 'Første Akt...'. Bundet i et pent nyere helskinnbd. med gulldekor på dekler og rygg. Materiens mål: ca. 15,2 x 10 cm. (et helt ubeskåret eks. måler ca. 17,2 x 11 cm.). Spredte brunpletter, særlig på første sidene. Enkelte sider reparert uten teksttap. Svakt samtidig navnetrekk på siden med personlisten.

Et fint eksemplar av den mest sjeldne av Ibsens førsteutgaver og hans tredje bok. Stykket ble skrevet i Bergen om vinteren 1854 og oppført på teatret den 2. januar 1855. Det ble så liggende i manuskript, inntil Ibsens venn, Paul Botten-Hansen, foreslo å la det trykke i 'Illustreret Nyhedsblad', hvor det kom ut i numrene for 31. mai, 14. juni, 5. og 26. juli og 23 august. Bladets daværende eier, H. J. Jensen, lot satsen i 'Illustreret Nyhedsblad' ombrekke til trykning i 16-sidige ark og tok endel særtrykk til salg for bokhandlerne. Nøyaktig antall på bokutgivelsen finnes ikke, men H. J. Jensen skal ha sagt 'nogle hundrede Separat-Aftryk', med stor sannsynlighet ikke over 250 eksemplarer. Boken ble trolig utgitt i november 1857, annonse for boken står i nr. 45 for den 8. november 1857. 30000,-

178. INGSTAD, HELGE: Nunamiut. Blant Alaskas innlands-eskimoer. 1. utgave. 1951. 334 + (1)  s. Illustrert, foldet kart. Orig. sjirtingryggbd. med orig. foromsl. medbundet. Meget pent eks.

Ded. fra Helge Ingstad, datert '9/1.51, på smusstittelbladet, '...med en hilsen og ønske om god bedring fra min far og Helge Ingstad '. Fin samtidig dedikasjon. 1500,-

179. —  : Pelsjegerliv blandt Nord-Canadas indianere. 28. - 37. tusen. 1945. 259  s. Illustrert, foldet kart. Orig. sjirtingryggbd. Meget pent eks.

Hyggelig hilsen fra Helge Ingstad på dedikasjonsblad. 1200,-

180. JUNGMAN, NICO: Norway. Text by Beatrix Jungman. London 1905. X+199+(1)+(4 sider reklame)  s. 75 helsides farveillustrasjoner av Nico Jungman (bl.a. folkedrakter). Rikt dekorert orig. helsjirtingbd. . Litt svak i fremre, indre fals, ellers et godt og pent eks.

Molde - Trondheim - Bergen - Hardanger - Setesdal - Telemark - Chria. 1500,-

181. KAPTEIN MEINERTZ   og Stokkeprygl, en nymodens Vise for enhver norsk Borger og Borgerinde. Christiania 1859. (Trykt hos A. Halvorsen.). (4)  s. Fire sider; tittelbl., tittelbladets verso og sang på to sider. Relativt svakt trykk. Liten gj. gående plett.

Nidvise rettet mot Kaptein Meinertz, da sjef for 2det Kompagni af Norske Jægerkorps. Som reaksjon på hans avstraffelse av en musikkelev, senere Konsertmester G. Bøhn, kom det i april 1859 til opptøyer mot ham. Visen er en direkte kommentar til disse opptøyene: "Skjøndt Bøhn fik femogtyve Slag, så fik dog Meinertz Fleer, og passer han sig ikke snart, saa faar han maaske mer;" Det har vært foreslått at Bjørnson kunne være visens opphavsmann, men dette har vi ikke fått bekreftet. (Bjørnson bodde for øvrig april 1859 i Bergen.) J.B.H.IV,34. Ikke i Hj. P. Meget sjelden. 1800,-

182. LEES, J. A: Peaks and Pines. Another Norway book. With 63 illustrations and photographs by the author. 1. utgave. London 1899. (Longmans, Green, and Co). XII+378 + (2 blanke)  s. Orig. dekorert helsjirtingbd. Liten hilsen på frontispicets verso. Ellers et meget pent eks.

Schiötz 589a  Ørretfiske, villrein- og rypejakt i Sirdalen og i Lesjaområdet. Lees var også på denne tur ledsaget av C. Kennedy (John i "Tre i Norge"). Lees er "Esau" i "Tre i Norge". 1800,-

183. (LEES, JAMES ARTHUR AND WALTER J. CLUTTERBUCK) Three in Norway. By Two of them. With a Map and numerous Illustrations engraved on Wood by G. H. Ford, from original Sketches. Philadelphia (1883). (Porter & Coates.). XV + 341 + (3 blanke)  s. Foldet kart over "The Jotunfjeld". Dekorert orig. helsjirtingbd. Ryggen noe smusset og bakdekkelen med enkelte skraper. Materien helt ren og pen og kartet uten rifter eller pletter.

Schiötz 588g*  Kr.sand - Kria. - Eidsvoll - Lillehammer - Jotunheimen. Inneholder IKKE plansjer og kart som anført på tittelbladet, ifølge Schiötz. 1700,-

184. LOV ANGAAENDE FORBRYDELSER. Drottningholms Slot den 20de August 1842. Christiania u.å. 12mo. 121 s.+ Medfølger: Forslag til en Lov for Kongeriget Norge angaaende Forbrydelser. Christiania 1835. 8vo. (8), 132 s. Begge i samtidige, blanke omslag. Reparert i rygg. Navn på tittelblad og bakre forsats (i Lov angaande..). 800,-

185. LOVETT, RICHARD: Norwegian Pictures. Drawn with Pen and Pencil. Containing also a Glance at Sweden and the Gotha Canal. New Edition revised and partly re-written. With a map and one hundred and thirty-seven illustrations from sketches and photographs. London 1890. 4to. Dekorert orig. helsjirtingbd. med helt gullsnitt. Sjeldent pent eks.

Schiötz 622b  Trondhjem - Harstad - Tromsø - Hammerfest - Nordkapp - Vardø - Vadsø - Kria. - Mjøsa - Gudbrandsdalen - Romsdal - Mørebyene - Førde - Sogn - Bergen - Hardanger - Voss - Fillefjell - Jotunheimen - Valdres - Hønefoss - Kongsberg - Rjukan - Kr.sand - Stavanger. Jørundfjord. 1500,-

186. LØVENSKIOLD, BARTHOLOMÆUS HERMAN VON: Beskrivelse over Bradsbierg Amt og Scheens Bye med sine Forstæder ved ... Christiania 1784. (Bogtrykker Bergs Forlag). (1-2), 8 blad, (3)-283, (2)  s. 5 foldede tabeller. Fint, nyere skinnryggbd. Ubeskåret materie, noe brunskjolder. Tittelblad reparert med ubetydelig teksttap.

Bartholomæus Herman von Løvenskiold (1729-88) godseier i Borgestad, eier av Fossum og Bolvik jernverker. Boken om Bratsberg hevder seg ifølge Halvorsen godt blant den tids oppblomstrende topografiske litteratur og er "helt igjennom preget av forfatterens opriktige og sterke entusiasme for fødeegnens byer og bygder, og særlig hvor det gjelder naturen og og livet på landsbygden får hans skildringer et dikterisk sving." (Halvorsen s. 594) Bibl. Norv. I, s. 239 (koll. ikke helt riktig). Skougaards eksemplar. 6000,-

187. MOE, JØRGEN: Digte af... 1. utgave. Christiania 1850. (Feilberg & Landmark).  (6) +157+ (6) + (1 blank)  s. Noe senere burgunder helsjirtingbd med dekor i gull på for-og bakdekkel. Helt gullsnitt. Ex libris på forsats. Liten brun flekk på 4 blad, berører ikke teksten. Et meget tiltalende eks.

Uvanlig. 1700,-

188. MOHN, H: Om Vind og Veir. Meteorologiens Hovedresultater, fremstillede af ... Med 34 Træsnit og 23 Karter. Udgivet af Selskabet for Folkeoplysningens Fremme. Christiania 1872. (P. T. Mallings Bogtrykkeri). VIII, 303, (1 rettelser)  s. Samt. skinnryggbd. med gulldekor på ryggen. Bindet skrapet. Navn på forsatsblad. Stempel på tittelblad. Noen blyantunderstrekninger. 600,-

189. NANSEN, FRIDTJOF: "Farthest North". Being the record of a voyage of exploration of the ship Fram 1893-96 and of a fifteen months´ sleigh journey by dr. Nansen and lieut. Johansen with an appendix by Otto Sverdrup, capitain of the Fram. About one hundred and twenty full page and numerous text illustrations and  coloured plate in facsimile from dr. Nansen´s own sketches,  portrait and maps. Vol. I-II. London 1898. (George Newnes Ltd.). Rikt dekorerte orig. helsjirtingbd. (Grønne). Helt gullsnitt. Foruten en lukket rift i foldekartet, et meget pent sett av disse svært dekorative bøkene. 3000,-

190. NIELSEN, EIVIND: Gamle Haugesundtyper. Haugesund 1916. (Nils Sunds forlag.). Stor 8vo. 24  s. Rikt illustrert. Orig. omsl. Ren og pen.

Sjelden. 750,-

191. NILSEN, RUDOLF: På gjensyn. Dikte. 1. utgave. 1926. (Andelsforlaget Ny Tid). (2 blanke) + 92 + (2 blanke)  s. Orig. omsl. Enkelte pletter på omsl.  Svake bretter og småhakk langs omsl.'s kanter.

Omslagsillustrasjon av Masereel. Den vanskeligste av Nilsens bøker å finne i 1. utgave. 1500,-

192. OLRIK, CHRISTIAN MAGNUS: Forsøg om Bergens Handel ved ... Sorøe 1764. (Trykt hos Jonas Lindgren, det Ridderlige Akademies Bogtrykker). (22), 210  s. Vignetter og tabeller. Samt. kartonnert bind. Rester etter ex libris på forsats. Navn på forsatsbl. Materien noe brunplettet. Nyere (?)rygg, noe skadet i ø. kapitel. Et skikkelig og ubeskåret eksemplar.

Christian Magnus Olrik (f. i Bergen 1728-d. 1793). Magnus hadde en mangslungen karriere innen alt fra fattigvesen, ølbrygging og statforvaltning. Etterlot seg flere skrifter. "(Bergen) har i sin egen og de omliggende Distikters naturlige Beskaffenhed, alt det, som udfordres til en god Beliggenhed til Handel. Den har en lang, breed, dyp, og med god Ankerbund forsynet Havn, kaldet Bergens Vaag, som er i Stand til at rumme mange og store Skibe, og er sikker mod alle Vinde, undtagen Nordvest-Vind. Den har god Communication baade med den aabne Søe, og med de omliggende Distrikter." Med detaljerte opplysninger om varer som er innført og utført fra Bergen i årene 1755, 56 og 57. Bibl. Norv. II,1251. 3500,-

193. PAYER, JULIUS: Den østerrigsk-ungarske Nordpol-Expedition i Aarene 1872-1874. Tilligemed en Skitse af den anden tydske Nordpol-Expedition 1869-70 og af Polar-Expeditionen i 1871. Autoriseret Oversættelse ved F.O.Guldberg. Med 146 Illustrationer og 3 Karter. Kristiania 1877. (Den norske Forlagsforening.). Leks. 8vo. CII + (2) + 667 + (1 blank)  s. Illustrert. Orig. helsjirtingbd. (grønt) med rik dekor i gull og sort på fordekkelen og på ryggen. Bindet en anelse mørknet på ryggen. Ex libris på forsats. Langsgående skjold i nedre kant og rift i nedre hjørne av forsatsbl. Enkelte småbretter i kanten av kartene. Ett godt og tiltalende eksemplar. 3000,-

194. (POULSEN, NILS) Momenter til En Beskrivelse over Eker. fra gamle Dage og indtil Nu. Af En Bonde. Trykt på Forfatterens Forlag. Drammen 1887. (O. Steens Bogtrykkerie). 278, (2 innhold)  s. Orig. typografisk omsl. Små hakk langs forkant av omsl., hjørner slitt av. Rustpletter etter ryggstiftene. Rift ved nedre fremre fals på omsl. og første 12 s. Materien pen.

Nils Poulsen (Winther), 1817-1894. Hj. Pettersen 334 (oppført som Paulsen i personregisteret). Sjelden med begge omslag. 1800,-

195. PRITCHETT, ROBERT TAYLOR: "Gamle Norge". Rambles and Scrambles in Norway. With more than one hundred and twenty illustrations. London 1879. 4to. Orig. dekorert helsjirtingbd. med helt gullsnitt. Noe støtt i hjørnene. noe gulplettet smusstittelblad og de 2 siste sider. Ellers et rent og pent eks.

Schiötz 829a  Chr.sand - Chria. - Kongsberg - Telemark - Hardanger - Bergen - Dalsfjord - Geiranger - Molde - Romsdal - Eikesdal - Gravendal - Sylte - Innfjord - Isterdal - Ålesund. 1800,-

196. RINMAN, SVEN: Anledningar til Kunskap Om Den gröfre Jern- och Stål-Förädlingen Och des Förbättrande. Stockholm 1772. (Cederholm, Tryckt i Kongl. Tryckeriet, hos Henr. Fougt). (16), 368  s. Samt. skinnryggbd. med gulldekor og tittelfelt på ryggen. Materien svakt brunet enkelte steder. Ellers et pent og rent eks.

Sven Rinman (1720-1792) betraktes som den svenske berg- og jernforedlingens far. Hans hovedverk er det gedigne, senere utkomne 'Bergwerks Lexicon' (1788-1789). 1750,-

197. SAGEN, L. OG H. FOSS: Bergens Beskrivelse. Bergen 1824. (Trykt paa Udgiv. Forlag hos Chr. Dahl, N. S.). XXII, 786  s. Med et foldet, gravert kart (rift restaurert). Samt. kartonert innbd. Slitt på kanter og kapiteler. Materien noe brunet første 20 s. 4000,-

TIDLIG SIGNERT SKRIFT AV "ZULULANDS APOSTEL"

198. SCHREUDER, H: Noget om Martha Lassedatter Hæggestad eller Syne-Martha paa Beitestrand i Hafslo Præstegjæld i Indre Sogn efter personlig Samtale fremstillet af ... Bergen 1842. (Frands D. Beyers forlag). 36  s. I samtidig blått (blankt) omslag. Omslaget mangler to hjørner og er pent reparert på innsiden. Materien fin. Samtidig navn (Joh. Th. Heftye) på tittleblad.

Dedikasjon "Med Agtelse og Kjerlighed. H. Schreuder" til "Sogneprest Bull". NB! Trykt i Kristiania (s. 36). Hans Paludan Smith Schreuder, misjonsbiskop og sprogforsker født 1817 i Sogndal i Sogn, død i Sør Afrika 1882. I tillegg til sine teologiske studier interesserte S. seg for legevitenskapen, og skriftet om Martha Hæggestad er en slags teologisk-medisinsk undersøkelse. Skriftet fikk en interessant mottagelse, og anmeldt av bl.a. H. Wergeland. Samme år som skriftet utkom, sto S. bak et opprop for misjon i Zulu-land i Sør-Afrika, og som den første nordmann reiste han i 1844 dit som misjonær. Dette ble innledningen til et liv helt viet misjonen, også i andre verdensdeler. Fra Skougaards bibliotek. 1800,-

199. SKIBBRUDD OG HENDELSER PAA SØEN. Med 16 Illustrationer. Oversat fra det Engelske af O. Løkke. Published under the Direction of the Committee of General Literature and Education, appointed by the Society for Promoting Christian Knowledge. Stavanger 1867. VI, (2), 261, (3 reklame)  s. Komplett med 16 illustrasjoner i tekst og to som frontisp. Samt. helshirtingbind. Noe slitt ved falser, kapiteler og hjørner. Lukket rift s. 59-60, 93-94. Forsatsbl. mangler.

Fra Skougaards bibliotek. 1000,-

200. SKIEN-TELEMARKENS TURISTFORENING. Aarsskrift. 1902-1914 i 2 bind.  Porsgrund/Skien Meget rikt illustrert. 2 helskinnbind med opphøyde bånd på ryggene og dekor og tittel i gull. Helt gullsnitt. Ryggene litt bleket. Gjennomgående helt ren og pen materie, men spor etter knappenålshull helt i øvre kant i enkelte blad i årgang 1906 og 1913. Del av en faksimile fra de 2 første sider i Reisehaandbog paa Gausta Fjeld borte.(I 1906). I hovedsak et meget elegant og fint sett.

De 13 første årgangene komplett. Lang hilsen på friblad i bind 1 til direktør Emil Aubert fra Skien- Telemarkens Turistforening. "med hjertelig tak for 14 aars interessert og dyktig arbeide som foreningens viceformand" Datert 26/3-1915. 3500,-

201. TRUCHS, ELISABETH: Huusholdnings- og Koge-Bog af... 1. utgave. Christiania 1843. (Paa Forfatterindens Forlag trykt hos Chr. Grøndahl.). (4) + 303 + (1 blank)  s. Samt. skinnryggbd. uten skrift. Brist ved ø. fremre fals. Kapiteler og hjørner slitt. Samt. navn på forsatsbl. Bortsett fra enkelte små pletter er materien uvanlig ren.

En meget fyldig og systematisk kokebok med mange utenlandske retter beregnet på byhusholdninger med god økonomi. Winsnes' 'Lærebog i de de forskjellige Grene af Husholdningen' kom først to år senere. Elisabeth Truchs, født 1797 i Kristiansand, datter av en kjøpmann. Drev en tid 'table d'hote' i Christiania, dvs. bevertning for faste gjester. Notaker 494. Sjelden, særlig i denne tilstand. 7500,-

202. VIG, O: Liv i Norge. Vinteraftenslæsning for den norske Ungdom af ... Kristianssund 1851. (Paa I. Hansens Forlag). (4), 172  s. Samt. skinnryggbind. Hull etter bokorm i fremre fals. Noe slitt på kanter og hjørner. 500,-

203. (WERGELAND, HENRIK) For Arbeidsklassen. Et Blad, udgivet af ... Anden Aargang. Kristiania. Trykt i P. T. Mallings Officin. + For Arbeidsklassen. Et Blad, udgivet af ... 4de Aargang. Kristiania. Trykt hos Carl L. Rosauw. 192 + 192  s. Vignetter. Bundet i h.h.v. et samt. skinnryggbind og samt et kartonnert bind (med forbedret rygg). Spor etter Ex libris på forsats i 1841-årgangen. 1800,-

204. WINSNES, HANNA: Husholdningsbog for tarvelige Familier i By og Bygd. Første utgave. Christiania 1862. (P. T. Mallings Forlagsboghandel). IV, 140  s. Samt. skinnryggbd. Bindet slitt på kanter og hjørner. Samt. navn på forsats. Blyantskribling og pletter på enkelte sider. Nedre hj. av tittelblad revet. Side 31/32 åpen rift med teksttap.

Hanna Winsnes (1789-1872), mest kjent som kokebokforfatter, men før kokebøkene ga hun ut kriminalnoveller, romaner, dikt og barnefortellinger, flere under pseudonymet Hugo Swartz. Hæværende bok er en forkortet og omarbeidet utgave av hennes mest kjente bok: 'Lærebog i de forskjellige Grene af Husholdningen.' (1845). Det er i denne utgaven lagt større vekt på økonomien, selv om 'tarvelig' ikke betød fattig, men familier med noe begrensede ressurser. Notaker 517.1. 2500,-

205. WOLFF, P. O: Udvalgte Folkesange, med nærmest Hensyn til Almuen, samlede ved ... Christiania 1838. (Guldberg & Dzwonkowski). VIII,232  s. Orig. kartonnert bind med shirtingrygg og dekorerte dekler. Litt slitt på hjørner og noe bruning i materien. Ellers meget et velholdt eksemplar. 750,-

206. ZETLITZ, JENS: Sange for Den Norske Bondestand af ... 1. utgave. Bergen 1795. (Trykt hos N. Dahls Efterleverske). 96  s. Nyere kartonert bind med tittelfelt på ryggen. Materien brunskjoldet. Stempler på tittelblad.

B.N. I s.395. Skougaards eksemplar. 1200,-

AV VESTLANDSKE TIDENES GRUNNLEGGER MED DEDIKASJON

207. AALHOLM, N. M: SJOFNA, original norsk Nytaarsgave for 1833, af ... Arendal 1832. (6),209,(1)  s. Vignett. Samt. shirtingryggbind med håndskrevet tittelblad på ryggen. Ex libris på forsats. Materien stedvis brunplettet.

Niels Mathias Aalhom (1811-94) grunnla sammen med Nils Christian Hald (1808-96) Arendals første trykkeri samt avisen 'Vestlandske Tidende' i 1832. 'Sjofna' (norrøn elskovsgudinne) er ett av de første skrifter som utgikk fra trykkeriet. Dedikasjon til A. Faye 'med taknemmelighed og oprigtig Hengivenhed fra N.M. Aalholm'. Proviniens: Har tilhørt Th. Heftye, Kristiania 1879. 2500,-